FIZIKA 10F. Egy 12 m^3 -es tartályt 27°C-os CO2-dal töltünk meg. A nyomás 1,6*10^5 Pa. Hány molekula van a tartályban? Mekkora a térfogata normál állapotban 20 g H2, illetve 20 g O2 gáznak?

2012. szept. 30. 22:09
 1/1 bongolo ***** válasza:

Az egyetemes gáztörvény:


p·V = n·R·T


p = 1,6·10^5 Pa

V = 12 m³

R = 8,314 J/mol·K

T = 27+273 K


Csak az n (anyagmennyiség mol-ban) nincs megadva, az ebből kijön. Annak a 6·10^23-szorosa a molekulák száma.


Normál állapot: több minden lehet, nézd meg a könyvedben, az mit nevez ennek. Valószínű 0°C hőmérséklet és 100 kPa nyomás, de lehet, hogy más.


A gáz tömegéből ki kell számolni, hogy az hány mol (az az n a képletben). Ehhez a periódusos rendszerben kell megnézni, hogy mennyi az atomtömeg, vagyis 1 mol gázatom tömege. Annak a duplája lesz a molekulatömeg, mert ez mindkettő kétatomos gáz. Onnan már sima arányossággal kijön az anyagmennyiség. Utána a pV=nRT képletből minden megvan, csak V nem, és pont az a kérdés.

2012. okt. 1. 00:17