2012. szept. 30. 22:09
1/1 bongolo válasza:
Az egyetemes gáztörvény:
p·V = n·R·T
p = 1,6·10^5 Pa
V = 12 m³
R = 8,314 J/mol·K
T = 27+273 K
Csak az n (anyagmennyiség mol-ban) nincs megadva, az ebből kijön. Annak a 6·10^23-szorosa a molekulák száma.
Normál állapot: több minden lehet, nézd meg a könyvedben, az mit nevez ennek. Valószínű 0°C hőmérséklet és 100 kPa nyomás, de lehet, hogy más.
A gáz tömegéből ki kell számolni, hogy az hány mol (az az n a képletben). Ehhez a periódusos rendszerben kell megnézni, hogy mennyi az atomtömeg, vagyis 1 mol gázatom tömege. Annak a duplája lesz a molekulatömeg, mert ez mindkettő kétatomos gáz. Onnan már sima arányossággal kijön az anyagmennyiség. Utána a pV=nRT képletből minden megvan, csak V nem, és pont az a kérdés.