118/B. Hány g kálium-bromid oldható fel még abban a 100 g 20 ¤C-on telített oldatban, melyet 100 űC-ra melegítünk? A telített kálium-bromid-oldat 20 ¤C-on 39,5 tömeg %-os,100 ¤C-on 51 m/m%-os.


Eltudná valaki magyarázni ?

Előre is köszönöm!



2012. szept. 29. 18:09
 1/1 bongolo ***** válasza:
100%

20 fokon a telített oldat 39,5 m/m%-os. Vagyis 100 grammban van 100·39,5/100 = 39,5 gramm KBr és 60,5g víz.


100 fokon több KBr-t is oldatban lehet tartani. Vagyis amikor melegítjük, akkor az oldat már nem lesz telített. Telítettségnél 51%, szóval kicsit több mint fele lehet benne a KBr a víz mellett.


Mondjuk x gramm KBr-t adhatunk még hozzá, akkor lesz telített 100 fokon. Ekkor az oldatban lesz x+39,5 gramm KBr és 60,5 g víz (mert vizet nem adtunk hozzá), vagyis lesz x+39,5 g KBr az x+100 g oldatban. Ennek a kettőnek az aránya lesz 51%:

(x+39,5)/(x+100) = 51% = 51/100


Ezt az egyenletet kell megoldani, ki fog jönni belőle az x értéke.


Szólj, ha valamit nem értesz.

2012. szept. 30. 00:11