2. A 3, 00 n/n % os kálium bromid oldat sűrűsége 1,288 g/cm3. Adjuk meg az oldat tömegszázalékos összetételát, tömegkoncentrációját és molaritását! Vki magyarázatot tudna fűzni ezekhez a feladatokhoz? XX

1.80, 0 cm3 20, 0 m/m%os 1,16 g/cm3 sűrűségű kálium-bromid oldatban hány g kálium-bromid és víz van?

2012. szept. 27. 22:17
 1/2 BKRS ***** válasza:

n/n%-ot hivatalosan ugy hivjak, hogy mol tort.

3 n/n% azt jelenti, hogy 0,03 mol oldott anyag es 0,97 mol oldoszer van 1 mol oldatban. (0,03+0,97 = 1)

A KBr moltomege: 39+80=119g

A H2O moltomege: 2+16 = 18g

Tehat

0,03*119g=3,57g KBr es 0,97*18g=17,46g H2O van az oldatban

Ez osszesen 3,57g+17,46g=21,03g oldat.

a tomegszazalekos osszetetel ezek utan viszonylag egyszeru egyenes aranyossag.

Ha 3,57g oldott anyag van 21,03g oldatban,

akkor 100g oldatban van 3,57*100/21,03 = 16,97g oldott anyag,

vagyis az oldat 16,97 m/m%-os.


A molaritas azt adja meg, hogy hany mol oldott anyag van 1 dm3 vagyis 1000cm3 oldatban.

Azt tudjuk, hogy 0,03mol oldott anyag van 21,03g oldatban.

Az oldat surusege 1,16 g/cm3, tehat az oldat terfogata 21,03/1,16 = 18,13 cm3

Megint egyenes aranyossaggal:

ha 0,03 mol van 18,13 cm3 oldatban,

akkor 1000cm3 oldatban van 0,03*1000/18,13 =1,65 mol oldott anyag.

Az oldat molaritasa tehat 1,65 mol/dm3.

(szamold at az egeszet szamologeppel, fejben szamoltam)

2012. okt. 1. 16:01
 2/2 BKRS ***** válasza:

80,0cm3 20,0 m/m%os 1,16 g/cm3 sűrűségű kálium-bromid oldatban hány g kálium-bromid és víz van?


a tomenyseg m/m%-ban van megadva, a valaszhoz kellene tudni hany g oldatunk van. Ezt a terfogatbol a suruseggel lehet kiszamitani:

80cm3 1,16g/cm3 surusegu oldat tomege 80/1,16 = 68,97g

A concentraciobol tudjuk, hogy 20g oldodd anyag van 100g oldatban.

68,97g oldatban van 68,97*0,2 = 13,79g oldott anyag.

A maradek az oldoszer 68,97-13,79 = 55,18g viz van az oldatban.

2012. okt. 1. 16:07