Gyökös számolás. Hogyan?


A megoldás 1, de miért?

link: [link]



2012. szept. 25. 19:21
 1/2 anonim ***** válasza:

Hadd ne írjam le a kiinduló alakot. :-)


Ésszerű helyettesítéssel átláthatóbbá lehet tenni a kifejezést.


Legyen

a = √(2 + √3)

b = √[2 + √(2 + √3)] = √(2 + a)


Ezzel a kifejezés

N = a*b√(2 + b)*√(2 - b)

N = a*b*√(4 - b²)


'b²'-t behelyettesítve

N = a*√(2 + a)*√(4 - 2 - a)

N = a*√(2 + a)*√(2 - a)

N = a*√[(2 - a)(2 + a)]

N = a√(4 - a²)


a²-et behelyettesítve

N = a*√(4 - 2 - √3)

N = a*√(2 - √3)

'a'-t beírva

N = √(2 + √3)*√(2 - √3)


A gyök alatt nevezetes szorzat

N = √[(2 + √3)(2 - √3)

N = √(4 - 3)

N = 1

=====


DeeDee

************

2012. szept. 25. 21:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. okt. 6. 09:43