Mértan/geometria házi, nagyon megköszönném, ha valaki segítene?


1.) Az ABCD trapézban AB párhuzamos CD-vel, AB=6cm, CD=10cm.

Legyen O=AC (fordított U betű) BD, és MN párhuzamos AB-vel, M eleme AD-nek, N eleme CB-nek és O eleme MN-nek. Mekkora az MN?


2.) Az ABC háromszögben AB=30 cm, AC=40 cm, BC=50 cm. M a BC oldal felezőpontja, D pedig az A-nak BC-re eső vetülete. Számítsuk ki: Az A-nak a BC egyenestől való távolságát és az MD hosszát.


3.) Legyen A egy kör külső pontja, B pedig egy pont a körön. Ha AB=9cm ÉS BM=5cm, számítsuk ki az A-ból a körhöz húzott érintő hosszát.


Sosem voltam jó ebből a tantárgyból, ha valaki tudja bármelyik feladatnak a megoldását, és megosztaná azt velem, azt nagyon megköszönném. :)



2012. szept. 25. 15:23
 1/6 BKRS ***** válasza:

3.)

Mi az M?

Nincs ehhez valami abra?



2.)

AB^2+AC^2= BC^2 vagyis a haromszog derekszogu, a derekszog az A csucsnal van.

Ezert a haromszog terulete:

T= AB*AC/2= 600 cm2

Ez ugy is kiszamithato, hogy AD*BC/2

vagyis

AD*25 = 600

AD = 24.

Viszont D-nel is derekszog van,

ezert AD^2 + DB^2 = AB^2

24^2 + DB^2 = 30^2

DB = 18

MB = BC/2 = 25

Ezert MD= MB-DB = 25-18 = 7

2012. szept. 25. 17:57
 2/6 BKRS ***** válasza:

1)

nekem az jon ki, hogy 15/2 cm, de a megoldashoz kene tudni hanyadik osztalyos szinten kell a megoldas. Koordinata geometria mehet? Vagy haromszogek hasonlosaga kellene inkabb? Melyik anyagresznel vagytok?

2012. szept. 25. 18:06
 3/6 A kérdező kommentje:

8. osztályos vagyok, de 7ket ismetlünk.

A 3.nál kifelejtettem egy mondatot, tehát így hangzik a feladat: Legyen A egy kör külső pontja, B pedig egy pont a körön. Az AB egyenes a kört másodszor M-ben metszi. Ha AB=9cm ÉS BM=5cm, számítsuk ki az A-ból a körhöz húzott érintő hosszát.

2012. szept. 25. 18:12
 4/6 BKRS ***** válasza:

1)

Eloszor is rajzolj abrat.


Az ABC haromszog hasonlo az ONC haromszoghoz:

ON/AB = NC/BC

ON/6 = NC/BC


CDB haromszog hasonlo az NOB haromszoghoz:

ON/CD = NB/BC

ON = 10*(NB/BC) = 10*(BC-NC)/BC = 10 - 10* NC/BC = 10 - 10*ON/6

Vagyis

ON = 10 - 10*ON/6

16*ON/6 = 10

ON = 60/16


Hasonloan szamolva a masik oldalon haromszogek aranyossagaval:


Az ABD haromszog hasonlo az OMD haromszoghoz:

OM/AB = MD/AD

OM/6 = MD/AD


CDA haromszog hasonlo az MOA haromszoghoz:

OM/CD = MA/AD

OM = 10*(MA/AD) = 10*(AD-MD)/AD = 10 - 10* MD/AD = 10 - 10*OM/6

Vagyis

OM = 10 - 10*OM/6

16*OM/6 = 10

OM = 60/16



MN= OM + ON = 60/16+60/16 = 15/2 = 7,5

2012. szept. 25. 18:38
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek! <3
2012. szept. 25. 18:52
 6/6 anonim ***** válasza:

A 3. feladathoz nézd meg ezt az oldalt:

[link]

2012. szept. 25. 23:28