2012. szept. 25. 15:20
1/1 BKRS válasza:
Mondjuk x = 1,9999...
10x = 19,9999...
10x - x = 19,99999...-1,99999... = 18
9x = 18
x = 18/9 = 2
Vagyis a 2 felel meg 1,(9)-nek.
Nem mindig egesz jon ki eredmenyul egy ilyen atalakitasnal, es 10-nek olyan hatvanyaval kell mindig szorozni, ahany jegy ismetlodik.
Peldaul ha mondjuk x=1,1(98)
100x = 119,8989898...
100x - x = 119,8989898... - 1,198989898...
99x = 119,7
990x = 1197
x = 1197/990