Ezt ,hogy kell megoldani?2012. szept. 24. 23:22
1/3 anonim válasza:
Ami ide ki van írva már n=2 -re sem igaz.
1*2+2*5=12, a jobb-oldalon 2*3=6.
Ezen nincs mit bizonyítani.
(Nem írtad el a feladatot?)
2/3 A kérdező kommentje:
n^2(n+1) ...nem szeerti a négyzetet:)
2012. szept. 25. 00:05
3/3 anonim válasza:
Teljes indukcióval kell belátni. n=1-re igaz. Tegyük fel, hogy n=k-ra beláttad, és most belátjuk n=k+1-re.
Mivel n=k-ra beláttad:
1×2+2×5+...+k×(3k-1) = k^2(k+1)
Az állítás n=k+1-re a következő:
1×2+2×5+...+k×(3k-1)+(k+1)(3(k+1)-1) = (k+1)^2((k+1)+1).
Azt kell bebizonyítani, hogy mindkét oldal ugyanannyival nőtt. A bal oldal egy (k+1)(3k+2)=3k^2+5k+2 taggal lett nagyobb, a jobb oldal pedig:
(k+1)^2(k+2)-k^2(k+1) = (k+1)*((k+1)(k+2)-k^2) = (k+1)(3k+2), ugyanannyival nőtt.
Ezzel kész a bizonyítás.