Ha: a2+a8=10
és a3+a14=31
Hogyan kell ezt kiszámítani??? Sejtelmem sincs róla :(
2012. szept. 23. 16:56
1/3 anonim válasza:
Meg kell oldanod, hogy a két egyenletben összesen két ismeretlen legyen, ezt úgy érheted el, ha felírod mindegyik tagot a1 + xd alakban.
a2=a1+d
a8=a1+7d
a3=a1+2d
a14=a1+13d
Egyenletek:
(1)a1+d+a1+7d=10 ===> 2a1+8d=10
(2)a1+2d+a1+13d=31 => 2a1+15d=31
Kifejezed mondjuk az első egyenletből a 2a1-t.
(1)2a1=10-8d
Behelyettesíted a másodikba:
(2)10-8d+15d=31
(2)10+7d=31
(2)d=3
A tagokat pedig kiszámolod úgy, hogy visszahelyettesítesz az a + xd képletekbe.
2/3 A kérdező kommentje:
Nagyonnagyon köszönöm a segítséget!!!!!!!!!!!!!!
2012. szept. 23. 17:21
3/3 anonim válasza:
Lehet egyszerűbben is
2a1 + 8d = 10
2a1 + 15d = 31
A másodikból kivonod az elsőt
7d = 21
d = 3
=====
Pl. az első egyenletbe visszahelyettesítve
2a1 + 24 = 10
a1 = -7
=======