Matek, hogy kell kiszámolni?

Határozd meg azon x eleme Z számokat ,amelyekre gyök alatt: x"+x+1 eleme Q
2012. szept. 19. 14:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Ennél a feladatnál gyakorlatilag kikötést kell írni. Mikor értelmezhető a gyök(x^2+x+1) kifejezés? Akkor, ha a gyökjel alatt nemnegatív szám áll. Így is felírhatjuk: x^2+x+1>=0

Megoldjuk, mintha egy egyenlet lenne. Mivel a megoldóképletbe beírás után a gyökjel alatt negatív szám áll (-3), ezért ez a kifejezés sosem lesz egyenlő 0-val, vagyis a kifejezés értékkészlete vagy csak pozitív, vagy csak negatív számokból áll a parabola tulajdonságai miatt.

A következő kérdés az, hogy milyen értékeket vesz fel, és mi határozza ezt meg? Erre a kérdésre a válasz a négyzetes tag együtthatójának előjele; ha pozitív, akkor "felfelé nyíló", ha negatív, akkor "lefelé nyíló" (definíció szerint a négyzetes tag együtthatója nem lehet 0). Mivel ebben az esetben a négyzetes tag együttható pozitív (1*x^2-nek képzeljük), ezért felfelé nyíló; ez azt jelenti , hogy a függvény képe +végtelenből a minimumhoz tart, tehát csökken, majd a minimumtól tart +végtelen felé, vagyis nő. Tehát erre a kérdésre az a válasz, hogy bármely egész x esetén értelmezhető a kifejezés.

2012. szept. 19. 22:07
 2/2 anonim ***** válasza:
Az előző válaszadó nem a feladatot oldotta meg. A kérdés ugyanis az, hogy mely egész számra lesz négyzetgyök(x a négyzeten + x + 1) racionális. Ehhez először is tudni kell, hogyha x egész, akkor x^2+x+1 is egész, és hogy az egészek közül csak a négyzetszámok négyzetgyöke racionális. Ezek közül persze az első nyilvánvaló, a másodikat a legkönyebb a Schönemann-Eisenstein kritériumból belátni, de ha ezt nem ismered, úgy is meggyőzheted magad, hogy minden négyzetmentes számról belátod, hogy a négyzetgyöke irracionális (ezt úgy, ahogy a gyökkettő irracionalitását látja be Eukleidész az Elemekben), aztán észreveszed (mondjuk a Számelmélet alaptételéből, de anélkül is simán kijön), hogy minden szám előáll egy négyzetszám és egy négyzetmentes szám szorzataként, így a négyzetgyöke egy rac. és egy irrac szorzata, tehát irrac. (ha rac. volna, akkor osztva a rac. tényezővel megkapnánk az irrac. tényezőt, ami kevéssé lehetséges). Ha eddig eljutottunk, akkor már csak azokat a z x egészeket kell megkeresnünk, amikre x^2+x+1 azaz (x+1)*x+1 = z négyzetszám. tegyük fel, hogy x nemnegatív, ekkor (x+1)^2=(x+1)*x+x+1>=(x+1)+1, így z négyzetgyöke legfeljebb x+1 (egyenlőség csak akkor áll, ha x=0), és x^2+x+1>x^2, így pozitív megoldás nincs. A 0 megoldás. A negatív eset diszkusszióját ezekután rádbízom.
2012. szept. 22. 00:10