MATEK! Egy négyzetes gúlának hogy kell kiszámolni a felszínét és térfogatát?


Mindkettőnél Pitagorasz tételét kell használni, de nem megy :(

Valaki le tudja írni lépésről-lépésre?


2012. máj. 9. 17:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Felszín: alapterület+4*oldallapok területe.


Alapterület= a*a (mert négyzet)


Oldallap= a*ma/2 mert háromszög


ma-t Pitagoraszból kell számolni.


Ha az alap 'a' az oldal 'b', akkor a magasság behúzásával egy olyan derékszögű háromszög keletkezik, aminek átfogója b, egyik befogója a/2


m^2=b^2-(a/2)^2

(Persze az is bármikor előfordulhat, hogy b=a)



V=alapterület*gúla magassága/3


A gúla magasságát kell valahogy kiszámolni. Keressünk egy derékszögű háromszöget.


Ha ezt berajzoljuk, az egyik vége a gúlacsúcsa, a másik pedig a négyzet középpontja.

Vagyis a gúla csúcsát, a négyzet középpontját, és a négyzet egyik sarkát összekötve kapunk egy háromszöget, ami derékszögű.


Az átfogó a gúla csúcsa összekötve a négyzet sarkával: 'b'

Az egyik befogó a négyzet sarka összekötve a középponttal, vagyis épp az átló fele: gyök(2)/2*a


M^2=b^2-[gyök(2)/2*a]^2

2012. máj. 9. 18:03
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2012. máj. 9. 18:08