Hogyan kell levezetni, hogy 1/3 me2-ből 12me2 lesz a Steiner-tétel alapján?

2012. szept. 16. 09:18
 1/3 anonim ***** válasza:

1:Most egy konkrét geometriára gondolsz?

2: Milyen szinten vagy matekból?

2012. szept. 16. 09:45
 2/3 A kérdező kommentje:

Ez fizikalecke lenne.

A feladat az, hogy van 2 db tengely, az egyiken van egy rúd, ami a végével kapcsolódik a tengelyhez, annak a thétája 1/3me2. A másik tengelyhez is van egy rúd, de az a felénél kapcsolódik a tengelyhez, annak a thétája 12me2. Azt kellene levezetni, hogy mitől lett az annyi.

2012. szept. 16. 09:52
 3/3 bongolo ***** válasza:

Bár elfogadom, hogy bármit bármivel lehet jelölni, ha megmondjuk, hogy mi is az, de szerintem e-vel nem szoktak hosszúságot jelölni. Valószínű kis l (el) betűt írt a tanár a táblára, csak te e-nek nézted. Még inkább nagy L-nek szokták jelölni egy rúd hosszát. Én is most inkább nagy L-nek jelölöm, mert a kis l-et könnyen egyesnek lehet olvasni.


Az egyik végénél rögzített m tömegű, L hosszúságú rúd tehetelenségi nyomatéka m·L²/3. Ha a középpontjában rögzítjük a forgástengelyhez, akkor a tehetetlenségi nyomatéka NEM 12mL² lesz, hanem m·L²/12.


A Steiner tétel azt mondja, hogy ha a tömegközéppontra számolt tehetetlenségi nyomaték Θ, akkor a középponttól r távolságra lévő tengely esetén ennyi lesz:

Θ(r) = Θ + m·r²


Ennél a feladatnál Θ = m·L²/12 (a rúd közepén megy át a tengely), tehát Θ(L/2) ennyi lesz:


Θ(L/2) = m·L²/12 + m·(L/2)²

= m·L²/12 + m·L²/4

= m·L²/12 + 3·m·L²/12

= 4·m·L²/12

= m·L²/3


Te a visszafelé levezetést kérdezted, az is hasonlóan megy, csak át kell rendezni:

Θ = Θ(r) - m·r²


A folytatást rád bízom.

2012. szept. 16. 12:20