Kémia feladat Ötösöm lesz kémiából! 48/D. Feladat. Valaki segítene levezetni/megoldani? :S


Egy kristályvíztartalmú vegyület 19.9 tömeg% vasat tartalmaz.Ha a vegyület kristályvíztartalmát hevítéssel eltávolítjuk,akkor a maradék szilárd anyag tömege az eredetinek 71.2%-a lesz.A maradék vegyületben a kén és oxigén tömegaránya 1:2. Határozzuk meg a vegyület képletét,ha tudjuk,hogy a felsoroltakon kívül más elemet nem tartalmaz!

Előre is köszönöm!



2012. szept. 14. 21:17
 1/3 anonim ***** válasza:

A keresett kristályos só tömege legyen 100 g

A vastartalma 19,9 g, ami 0,355 mól

A víztartalma 28,8 g , ami 1,4 mól

A maradék tömeg 71,2 g, ebből ki kell vonni a vas tömegét, hogy megkapjuk a kén és Az oxigén össztömegét. 51,3 g.

Ebből következően 17,1 g kén és 34,2 g oxigén van a vegyületben, ami 0,534 mól kénnek, 2,1375 mól oxigénnek felel meg.

A vegyületben a Fe, a kén az oxigén és a víz mólaránya

0,355 : 0,534 : 2,1375: 1,4

1: 1,5 : 6 : 4 vagy 2:3:12:8

Fe2(SO4)3.8H2O

2012. szept. 15. 21:42
 2/3 anonim ***** válasza:

Bár régi a kérdés, de hátha még nézi valaki.

Az #1 levezetése jó, csak annyi benne a hiba, hogy a víztartalomnál ha a 28,8g-ot elosztom 18-cal, akkor 1,6 mol jön ki és így a végeredmény Fe2(SO4)3*9H2O.

2020. aug. 12. 15:29
 3/3 anonim ***** válasza:

48/d

Egy kristályviz tartalmú vegyület 19,9 m/m% Fe-t tartalmaz.

Ha hevitéssel eltávolitjuk a vegyület kristályviztartalmát, a maradék szilárd anyag tömege az eredetinek 71,2 %-a lesz. A maradék vegyületben a S és az O tömegaránya 1:2. Határozzuk meg a vegyület képletét, ha tudjuk, hogy a felsoroltakon kívül más elemet nem tartalmaz!

[Ar(Fe)=56; Ar(S)=32; Ar(O)=16]

100-71,2=28,8 % Ez a H2O tömege, n(H2O)=28,8/18=1,6 mól

m(H2O)=28,8 g , m(kristályos só)=100 g , m(Kristályos só-H2O)=71,2 g

m(Fe)=19,9 g, n(Fe)=19,9/56=0,3553 mól

71,2-19,9=51,3 (S+O tömege), S és O tömegaránya 1:2, vagyis

m(S)=51,3:3=17,1 g, n(S)=17,1/32= 0,534 mól, m(O)=51,3-17,1=34,2 g, n(O)=34,2/16=2,1375 mól

nFe: nS: nO: nH2O: 0,3553: 0,534: 2,1375: 1,6

vagyis: 1: 1,5:6: 4,5 -> 2:3: 12: 9, Fe2(SO4)3*9H2O

2022. márc. 13. 11:18