addig eljutottam, hogy:

x(y+1)^2-243y=0

De ennél a résznél elakadtam .hogyan kell folytatni?

Előre is köszi a válaszokat:)



2012. szept. 15. 19:27
 1/9 anonim ***** válasza:
Milyen halmazon keressük a megoldásokat (milyen szám lehet x és y)?
2012. szept. 15. 19:59
 2/9 A kérdező kommentje:
a pozitív egész számok halmazán :)
2012. szept. 15. 20:04
 3/9 anonim ***** válasza:
Én úgy alakítgattam tovább, hogy x*(y+1)=243*(y/y+1). Megnéztem, hogy mi lesz y/y+1: polinomosztással 1-1/(y+1). Azaz a jobb oldal: 243*[1-1/(y+1)]=243-243/(y+1). Mivel x és y is egészek, ezért x*(y+1) is az, ezért a 243-243/(y+1)-nek is annak lennie. Mivel 243 egész szám, így a törtnek kell egésznek lenne. Megnéztem 243 osztóit: 1,3,9,27,81,243 -> ezek közül valamelyik lehet y+1 értéke. Szépen végig kell zongorázni, melyik eset jöhet számításba x és y pozitív egész mivolta miatt. Például ha y+1=3, akkor y=2 és x=54 egy lehetséges megoldás :)
2012. szept. 15. 20:22
 4/9 anonim ***** válasza:
(A triviális x=y=0 nem megoldás: egésznek ugyan egész, de nem pozitív szám :D)
2012. szept. 15. 20:28
 5/9 anonim ***** válasza:

Pár napja már megoldottam egyszer, kár, hogy nem találom.


x(y+1)^2=243y


y+1 pozitív le lehet vele osztani


x=243y/(y+1)^2


y és y+1 relatív prímek, vagyis a jobb oldal csak akkor egész, ha

(y+1)^2 osztója 243-nak.

243=3^5


Ezért y+1=3 vagy 9.

2012. szept. 15. 21:27
 6/9 anonim ***** válasza:

Tulajdonképpen én is erre jutottam:

[link]

Nem olyan szép, mert a gyökös rész vizsgálatát és a helyettesítést programmal csináltam.

2012. szept. 15. 22:06
 7/9 anonim ***** válasza:

6. válaszoló vagyok

Azért ezt a megoldást választottam, mert tegnap, egy hasonló feladatban "nagyon bejött":

[link]

2012. szept. 16. 00:18
 8/9 anonim ***** válasza:
Éppen ez benne a szép :D 3 hozzászóló és (majdnem) 3 különböző elvű megoldás. Én mindegyik védhető :D
2012. szept. 16. 08:29
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :)))
2012. szept. 16. 19:51