Fizika 9. osztály, hogy tudom megoldani?


Egy méhecske teher nélkül 8 km/h, mézzel és virágporral megrakodva 6,5 km/h sebességgel repül. Milyen messziről hozhat mézet 10 perc alatt, ha a "rakodási időtől" eltekintünk?


levezetnétek nem túl bonyolultan? :D

előre is köszönöm :)


2012. szept. 15. 17:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia!

Az egészhez a legalapvetőbb képlet kell, amit biztosan tudsz: s=v*t, ahol:

s: 't' idő alatt 'v' sebességgel megtett út

v: sebesség

t: idő

A szövegből meghatározható, hogy a sebesség 6.5 km/h illetve az idő 10 perc.

Már csak a mértékegységeket kell egyeztetni. 10 perc=1/6 óra. Innen s=v*t=6.5*(1/6)

Az eredményt km-ben kapod meg értelemszerűen.

2012. szept. 15. 17:56
 2/2 anonim ***** válasza:

Mi a frászért cipelne a méhecske a kaptáron kívül mézet?


Első, ezt a feladatot úgy értik, hogy a kaptárból indul üresen, és úgy kell visszaérkeznie 10 percen belül.


Jelölje x a kérdéses távolságot, t1 azt az időt, amíg elrepül, t2 azt, amíg visszarepül, v1 az "üres járati" sebességét, v2 a "terhelt" sebességét. t a rendelkezésére álló idő, azaz 10 perc. (Ez b*ziskodás az elnevezésekkel, hogy gyorsabban tudjunk hivatkozni az egyes dolgokra, ne kelljen folyton kiírni a mértékegységeket stb.)


Mivel a rakodási időtől eltekintünk, ezért t1 + t2 = t.

Az odautat üresen v1 = x/t1 sebességgel teszi meg, a visszautat v2 = x/t2 idő alatt teszi meg megrakodva. (Ez a bekezdés a lényeg, ehhez kellett a fizika tudás.)


(Innét kezdve van három ismeretlen és három egyenlet, már csak ki kell matekozni. Papír, tinta és idő kérdése, hogy megoldjuk.)

t1 = x/v1

t2 = x/v2

Ezeket az először felírt egyenletbe helyettesítve

x/v1 + x/v2 = t,

x = t * 1/(1/v1 + 1/v2) = 10 min / (1/(8 km/h) + 1/(6.5 km/h)) =

(Hagy ne szórakozzak azzal, hogy átváltom a mértékegységet, azt neked is tudnod kell, meg tudja a Wolframalpha is

[link] .)

kb. 598 méter.


Megjegyzés:

v = x/t = 1/(1/v1 + 1/v2) azaz az átlagos sebesség nagyság ebben a feladatban - meg még sok hasonlóban és kevésbé hasonlóban is - éppen a két sebesség harmonikus közepe.

2012. szept. 15. 18:14