Matek házi - 8. osztály. Segít valaki?

Három játékos: Andirs, Béla és Cili olyan feltételekkel játszik, hogy a vesztesnek a másik kettő pénzét meg kell dupláznia. Az első játszmát Andris, a másodikat Béla, a harmadikat Cili veszíti el, és így mindegyiküknek 100 forintja lett. Hány forintja volt az egyes játékosoknak a játék előtt?
2012. szept. 15. 11:53
 1/6 anonim ***** válasza:

C=100

B=100

A=100


3. cili vesztett vagyis a játszma elött A=50 B=50

2. béla vesztett vagyis a játszma elött A=25 C=50

1. andris vesztett vagyis a játszma elött B=25 C=25

2012. szept. 15. 11:58
 2/6 anonim ***** válasza:
25-25-25
2012. szept. 15. 11:58
 3/6 A kérdező kommentje:

A megoldás szerint: Andris: 162,5 Ft; Béla: 87,5 Ft; Cili: 50 Ft...


Hogy jönnek ezek ki?

2012. szept. 15. 12:06
 4/6 anonim ***** válasza:
Sehogy, rossz a könyv megoldása.
2012. szept. 15. 12:55
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem rossz a könyv megoldása, egyikőtők se számolta bele, hogy azzal, hogy kifizeti Andris Béla és Cili pénzét, azzal nem csak Béla és Cili nyer, hanem Andris is veszít pénzt. Tehát olyan, mint a poker.
2012. szept. 15. 13:08
 6/6 anonim ***** válasza:

Itt van a helyes megoldás levezetése:

Jelöljök a kezdőpénzeket a nevük kezdőbetüjei szerint: A, B, C-nek


Ekkor az első kör előtt a pénzeik értéke:

A

B

C

Első kör után Andris veszít, tehát ki kell fizetni annyi pénzt amennyije C-nek és B-nek van, a másik kettő meg megduplázza a sajátját, így lesz:

A -B -C

2B

2C


Második kör után hasonlóan Andrissé és Cilijé duplázodik, Béla pedig veszít annyit amennyije a másik kettőnek van (A-B-C + 2C) vesztesége

2(A-B-C)

2B - (A-B-C) - 2C

4C


Hasonlóan a harmadik kör is lefut:

4(A-B-C)

2(2B - (A-B-C) - 2C)

4C - 2(A-B-C) - (2B - (A-B-C) - 2C)


Egyszerűsítsük ezeket a kifejezéseket:

4A-4B-4C

6B - 2A - 2C

4C - 2A + 2B + 2C - 2B + A - B - C + 2C = 7C - A - B


És mivel mindenkinek 100Ft-ja van a végen, ezért ezek egyenlők 100-val:

4A-4B-4C = 100

A - B - C = 25



6B - 2A - 2C = 100

3B - A - C = 50


7C - A - B = 100



A - B - C = 25 -> A = 25 + B + c

B - A - C = 50

7C - A - B = 100

________________

Helyettesítsük be az elsőt a másik kettőbe:

3B - B - C - 25 - C = 50 <-> 2B - 2C = 75 -> 2C = 2B - 75

7C - B - C - 25 - B= 100 <-> 3*2C - 2B = 125

Helyettesítsük be a másodikat a harmadikba:

6B - 225 - 2B = 125

4B = 350

B = 87,5

Helyettesítsük vissza:

2C = 2B - 75

2c = 175 - 75

C = 50


A = 25 + B + c = 25 + 87,5 + 50

A = 162,5

2012. szept. 15. 13:47