Egy toronyba 102 lépcsőfok vezet. Peti 1, Józsi 2, Lali 3 lépcsőfokot megy fel egy lépéssel. Hány lépcsőfok van, melyet pontosan ketten használnak közölük, amíg felérnek?
2012. szept. 12. 19:44
 1/4 BKRS ***** válasza:

Ami se 2-vel se 3 -mal nem oszthato sorszamu, azt a lepcsofokot csak Peti hasznalja. Ezek a 3-mal nem oszthato paratlan sorszamu elpcsofokok, vagyis minden paratlan sorszamu lepcsofokbol a 3-mal nem oszthatok. Minden 3. lepcsofok oszthaot kozuluk 3-mal, 24 van belole.

Mind a harman hasznaljak azokat a lepcsofokokat amelyek sorszama oszthato 6-tal, ebbol 17 db van.

A ket fenti halmaz diszjunkt, es a ketto uniojanak complementere adja a keresett halmazt, aminek tehat a szamossaga 102-17-24 = 61 (szamolj utana, rendszeresen elszamolok szorzast, osztast.)

2012. szept. 12. 20:31
 2/4 vurugya béla ***** válasza:

Peti mindegyikre csak egyszer lép rá.

Akkor Józsi és Lali közül csak az egyik lép rá a keresett lépcsőkre.

1,2,3,4,5,6 közül ilyen a 2, 3 és a 4 sorszámú. Ez a három megfelelő fok hatosával ismétlődik, s mivel 102= 6*17, ezért 17 db hatos lépcsőszakaszon 17*3=51 ilyen lépcső van. (Nem kell ide "complementer" meg sok számolás...)

2012. szept. 13. 00:49
 3/4 BKRS ***** válasza:

Arrol nem is beszelve, hogy elszamoltam valahol...

Azert az meggondoloando, hogy ez egy halmaos feladat lenne, lehet, hogy valami halmazelmeleti megfontolas kellene.

2012. szept. 13. 16:51
 4/4 BKRS ***** válasza:

A halmazelmeleti megoldas az lenne ha felrajzolnal egy venn diagramot es az egyes reszekbe beirnad, hogy hol hany lepcsofok van.

A kozos metszetben 102/6=17 lenne.

J es P metszeteben 102/2=51 lenne, de ebbol 17 mar bent van a kozos metszetben, igy a kozoson kivuli reszben csak 51-17=34 lesz.

P es L kozos reszeben 102/3=34 lenne, 17 mar be van szamolva a harmas metszetnel, igy ami csak P es L lepcsofoka az 34 -17 = 17 lesz.

Ami ezeken kivuli resz J es L halmazaban az mind 0, mert P minden lepcsofokra ralep.

P osszesen 102 lepcsofokra lep, tehat a Venn diagramnak az a resze ami csak hozza tartozik az 102-34-17-17=34

Amit pontosan ketten hasznalnak az tehat a diagram alapjan 34+17=51

2012. szept. 13. 20:57