Hogyan tudnám ezt meg oldani? Matek


Egy 4cm sugarú kör O középpontjának és a sík egy P pontjának távolsága a., 5cm b., 7cm c., 12cm d., 23 cm.

Számítsuk ki a körhöz Pből húzható érintőszakasz hosszát az egyes esetekben.


ui.: Ehhez asszem ,hogy a pitagorasz tétel is kell.



2012. szept. 10. 19:12
 1/2 anonim ***** válasza:

Az érintő mindig és az érintés pontjába húzott sugár mindig derékszöget zár be.


Felrajzolod az érintési pont (legyen É), a középpont és P által meghatározott háromszöget. Ez a fenti miatt PÉO-ban mindig derékszögű. A feladatban megadott 5, 7, 12, 23 cm az a OP oldal, a adott 4 cm sugár peidg az OÉ oldal.


Pitagorasz tétel miatt tudjuk, hogy a két befogó négyzetének összege megegyezik a átfogó négyzetével.

Tehát:

OP^2 = OÉ^2 + ÉP^2


Ebből OP és OÉ is ismert az egyesfeladatokban, ÉP meg amit ki kell számolni.


a) esetén:

5^2 = 4^2 + ÉP^2

25 - 16 = ÉP^2

ÉP = gyök9

ÉP = 3

(Mivel ÉP egy háromszög oldala, ezért hossza nem lehet -3 cm).


A többit analóg módon meg tudod oldani.

2012. szept. 10. 20:00
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. szept. 10. 20:11