Egy ejtőernyős kiugrik egy 2000m magasságban szálló repülőgépből. (A gép vízszintesen repül, sebessége 100 m/s. ) Az ejtőernyős sebessége a földet éréskor 5 m/s. Tömege az ernyővel együtt 100 kg. Mennyi munkát végzett a közegellenállás?

A megoldás 2,5*10^6 J lenne.

2012. szept. 9. 18:03
 1/2 anonim ***** válasza:

Amikor kiugrott, akkor annyi volt a sebessége, mint a repülőnek.

100m/s


mozgási energiája:

E=1/2*100kg*(100m/s)^2 = 500.000J

helyzeti energia:

E=100*g*2000=2.000.000J (g=10-el számolva)


Eösszes=2500000J=2,5*10^6


Amikor földet ért

E2=1/2*100kg*(5m/s)^2=1250J

helyzeti nincs.


Az energia azért változott meg, mert a testen munkát végeztek.


A helyzeti energia átalakul mozgásivá. A mozgási energiát pedig a közegellenállás fogja lecsökkenteni. Vagyis a test teljes energia változása a közegellenállás munkája lesz.

Mivel E2 nagyon kicsi E1-hez képest, ezért E1-E2 majdnem E1, ami éppen 2,5*10^6

2012. szept. 9. 20:34
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2012. szept. 10. 08:25