Ezt, hogy számolom ki pontosan?


3/28 - 1 + 20 = ?


Tudom, hogy közös nevezőre kell hozni őket, de akkor az itt

a közös nevező az lesz amivel a 28 a 20 és a 1 is osztható?

Vagy hogy ? : /

előre is köszönöm.



2012. szept. 6. 15:07
 1/2 Andizsuzsi ***** válasza:

20-1=19

Az eredmény 19 egész 3/28.

Át is alakíthatod tört alakba, akkor 3/28 + 532/28 = 535/28

2012. szept. 6. 15:13
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem. A közös nevező az lesz, aminek a 28, az 1 és az 1 is osztója.


Szóval ez 3 tört, ebből 2-nek a nevezője 1.

3/28 - 1/1 + 20/1


Úgy kell bővíteni őket, hogy mindegyiknek ugyanaz az az egész szám legyen a nevezője, erre általában teljesül, hogy mind a három nevező osztja. Biztosan ilyen szám a nevezők szorzata, de ha nem akarsz nagy számokat, akkor érdemes a legkisebb közös többszörösükkel számolni. Jelen esetben mind a kettő 28. Így

3/28 - 28/28 + 560/28 = (3-28+560)/28 = 535/28.

2012. szept. 6. 15:18