Valaki ért a fizikához? (aki igen elmondaná, hogy oldja meg ezt a pár feladatot? )


Sziasztok!

Egyenes vonalú egyenletes mozgást végez egy test ami 20km-t 10s alatt tesz meg!

a,Sebessége m/s-ba?

b,Mekkora utat tenne meg 30perc alatt?

Második rész!

10méter magasságról leugró versenyző mennyi idő alatt ér a vízbe?

a,mekkora sebességgel csapódik a vízbe?

Ha ezt valaki eltudná magyarázni azt megköszönném mert nem értem! -.- :)



2012. szept. 6. 13:11
 1/2 anonim ***** válasza:

1. a)


Mivel a test egyenletesen mozog, ezért sebessége minden pillanatban ugyanakkora. A sebesség azt adja meg, hogy mekkora távolságot tesz meg a test egységnyi idő alatt. Jelen esetben a m/s, azaz méter/másodperc jelentése, hogy hány métert tesz meg a test egy másodperc alatt.

Tudjuk, hogy a test 20 km-t, azaz 20000 métert tesz meg 10 másodperc alatt. A 20000 métert elosztod a 10 másodperccel, és így megkapod, hogy 2000 métert tesz meg a test másodpercenként, azaz sebessége 2000 m/s (v=s/t, ahol s a megtett út, t az eltelt idő, v a keresett sebesség). Ez elég nagy sebesség, már ha jól adtad meg az adatokat.


1. b)


Tudjuk, hogy a test sebessége 2000 m/s, az idő 30 perc, azaz 1800 másodperc. A sebességet kell megszoroznod az idővel, azaz 2000 m/s*1800 s=3600000 m-t tenne meg a test (s=v*t, a jelölések a szokásosak).


2.

Mivel itt a versenyző leugrik, a gravitáció egyenletesen gyorsítani fogja, azaz ez egy egyenletesen gyorsuló mozgás, mégpedig szabadesés, mert nincs a versenyzőnek kezdősebessége. A gravitációs gyorsulás itt g=10 m/s^2 (precízebben 9,81 m/s^2. Tudjuk, hogy az általa megtett út s=10 m. A négyzetes úttörvény a szabadesésre: s=(g/2)*t^2, innen az eltelt idő: t=gyök(2s/g)=gyök(2) s, ami körülbelül 1,41 s.

A sebességet a v=g*t képlet adja meg: v=10*gyök(2)=14,1 m/s

2012. szept. 6. 13:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Basszus te egy zseni vagy :P köszi így már minden oké :)
2012. szept. 6. 13:59