Egy 5 kg tömegű golyót 12 m magasról leejtünk.

a.) Mekkora a sebessége 0,5 s esés után? (5 m/s)

b.) Milyen magasan lesz az energiája 450 J? (3 m)



2012. máj. 31. 17:59
 1/6 Silber ***** válasza:

1.: s=s0+v0t+1/2gt^2

s a megtett távolság, s0 az indulás előtt megtett távolság (segítség: itt 0), v0 a kezdősebesség (segítség: ez is 0), g a gravitációs gyorsulás, t az eltelt idő.

Utána v=s/t

2.: E=m*g*h, h=s

2012. máj. 31. 18:31
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm, de ebből hogy kell kiszámolni? a g is kell az elsőhöz ?
2012. máj. 31. 18:46
 3/6 Silber ***** válasza:

Jó... Inkább átrendezem neked, de ezt ne folytassuk tovább.

1. feladat:

a, s=1/2*g*t^2=1/2*9,81*0,5^2=1,22625 m

b, v=s/t=1,22635/0,5=2,4525 m/s


2. feladat:

h=E/(m*g)=450/(5*9,81)=9,1743 m

2012. máj. 31. 18:51
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2012. máj. 31. 18:57
 5/6 Silber ***** válasza:
Oké, a magasság az 12-9,1, szóval a földtől 3 méter.
2012. máj. 31. 20:04
 6/6 anonim ***** válasza:

Az első kérdésre a válasz, ha a g-t 10 m/s^2-nek vesszük:

v=v0+g*t, ahol v0 most 0 mert nyugalomból indul a test.

v=0,5*10=5 m/s


Az előző válaszoló átlagsebességet számolt, nem pedig az adott pillanatban lévő sebességet.

2012. jún. 1. 19:37