Van itt valaki aki ért a fizikához?


Van egy feladat, de sehogy sem sikerül megoldanom, ha legalább valaki megmondaná, hogyan indítsam el a feladatot az is nagy segítség lenne, na szóval a feladat:

Egy test álló helyzetből indulva 3 percig mozgott. Az út első felében egyenletesen gyorsult, majd a hátralevő úton az addig megszerzett 6 m/s-os sebességgel haladt. Mekkora utat tett meg összesen. Szépen kérlek segítsetek


2012. jan. 24. 19:53
 1/1 bongolo ***** válasza:

Ha egyenletesen gyorsuló mozgást végez, akkor ilyen képleteket tanultatok:


Pillanatnyi sebesség: v = v₀ + a·t

A megtett út: s = v₀·t + 1/2·a·t²


Most álló helyzetből indul, tehát v₀ = 0. Olyan egyszerűbb képleteket is biztos tanultatok, amiben ez a v₀ nincs is benne, mivel 0 az értéke. Most is azokat érdemes használni:


v = a·t

s = 1/2·a·t²


Ezt a két képletet most össze is vonhatjuk, mert nem kell tudnunk a gyorsulást: a·t helyébe v-t lehet írni a másodikban:


s = 1/2·v·t


v értékét ismerjük, 6 m/s, tehát:


s = 3·t


Amikor pedig már ezzel a v=6 m/s sebességgel mozog, akkor ugyanannyi utat megtesz még ilyen képlet szerint:


s = 6·t₂


A fenti s meg ez az s egyformák. Ebből rögtön látsizk, hogy t₂ = t/2, vagys fele annyi ideig megy állandó sebességgel, mint ameddig gyorsult.


Most t+t₂ = 3 perc, számítsd át másodpercbe, mert a sebesség m/s volt. Ezek után már ugye kijön t értéke? Utána már s is meglesz valamelyik fenti képletből, annak a duplája a megtett út.

2012. jan. 24. 20:16