Hogy lehet felírni olyan pontot/pontokat, amely a 4x-5y=1 egyenletű egyenes egyenletre illeszkedik?
Az a pont, amit megadtál, nincs rajta az egyenesen.
Általánosan az n(A;B) normálvektorú egyenes, amelyre a P(x0;y0) pont illeszkedik:
A*x+B*y=A*x0+B*y0
Esetünkben A=4, B=-5, A*x0+B*y0=1
Ha a v(v1;v2) irányvektor adott, akkor:
v2*x-v1*y=v2*x0-v1*y0
De egyszerűbb, ha az irányvektort adják meg, hogy átírod normálvektorra, és a normálvektor koordinátáira írod fel az egyenletet. Ezt úgy tudod megtenni, hogy az irányvektor koordinátáit megcseréled, és az egyik előjelét megváltoztatod: v(2;5)->n(5;-2) vagy n(-5;2). Ez persze fordítva is igaz, vagyis a normálvektorból ugyanígy kell irányvektort csinálni.
Ha ábrázolni akarod, két lehetőséged van rá:
1. y-ra rendezed az egyenletet: y=(4x-1)/5. Ez olyan, mintha így lett volna megadva egy függvény: x->(4x-1)/5. Innentől vagy behelyettesítéses módszerrel, vagy a lépegetéssel tudod ábrázolni. Ez persze csak akkor van így, ha y-ra rendezed.
2. Kiválasztasz egy tetszőleges x vagy y pontot (de egyszerre csak egyet), és megoldod egyenletként pl.: y=3
4x-15=1
4x=16
x=4
Tehát az egyik pont, ami rajta van az egyenesen: P1(4;3)
De mivel két pont határoz meg egy egyenest, még egy pontra szükség van: x=-1
-4-5y=1
-5y=5
y=-1
Tehát a másik pont, ami rajta van az egyenesen: P2(-1;-1)
Mindig ügyeljünk arra, hogy az első koordináta mindig az x, a második az y értéke.
Ha ez a két pont megvan, egyszerűen összekötöd őket.
Ha a feladatban arra kíváncsiak, hogy egy pont rajta van-e az egyenesen (esetünkben (1;1), akkor x=1 és y=1, behelyettesítünk:
4*1-5*1=-1, ami nem egyenlő eggyel, így nincs rajta az egyenesen. Ha azt kérdezik, hogy hol van a pont az egyeneshez képest, akkor a jobb oldali számtól függően, ha annál nagyobbat kaptunk a behelyettesítés után, akkor az egyenes fölött, ha kisebbet (mint például most, mert 1>-1), akkor alatta van.
Az (1;1) pont nincs rajta, mert ha behelyettesíted az egyenletbe az x,y koordinátákat - jelen esetben mind2 1, akkor nem áll fenn az egyenlőség. Tehát 4*1-5*1 az -1-gyel egyenlő, nem 1-gyel. Úgy kaphatsz meg pontokat, amik rajta vannak az egyenesen, ha kiválasztasz egy x vagy y koordinátát, és behelyettesíted az egyenletbe, majd megoldod, így megkapod a másik koordinátát. Például:
Én meg akarom tudni, hogy melyik az a pont, amelyiknek 1 az x koordinátája és rajta van az egyenesen.
Behelyettesítem x helyére az 1-et az egyenletben, így ezt kapom: 4*1-5y=1, vagyis 4-5y=1
Ezt kell megoldani: 3=5y->y=3/5
Már meg is kaptam egy pontot: P(1;3/5)
Ugyanezt megcsinálhatod mondjuk 2-vel, 1,192-vel, 3,9786999-el, 0-val, akármivel.
Hogy miért? Az egyenes egyenlete egy olyan egyenlet, amelybe ha behelyettesíted az egyenes bármely pontjának megfelelő koordinátáit (tehát az x helyére az x, vagyis az első koordinátát, az y helyére az y, tehát a második koordinátát), akkor igaz állítást kapsz, vagyis az egyenlőség fennáll. Ennek fényében ha tudod egy pontnak az egyik koordinátáját, akkor meg tudod határozni az egyenlet segítségével a másikat is. Hacsak nem olyan egyenesről van szó, amelyik párhuzamos valamelyik tengellyel (ebben az esetben: ha az x tengellyel párhuzamos(esetleg egybevágó), akkor az egyenlet y=konstans, ha az y-al párhuzamos, vagy egybevágó, akkor az egyenlet x=konstans), akkor bármelyik x koordinátához tartozik megfelelő y koordináta és fordítva, tehát bármely számot helyettesíted is be x vagy y helyére, mindenképp lesz olyan pont, ami rajta van az egyenesen és ez az x vagy y koordinátája, így megkaphatod a másik koordinátáját is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!