Egy szabályos háromszög köré írható kör sugara 2 cm-rel nagyobb a beírt kör sugaránál. Mekkora a háromszög oldalának hossza?


Szóval a háromszög magassága akkor a beírható kör és a köré írható kör sugarának az összege x+x+2

Mivel szabályos háromszög a magasság (gyök3)/2a (a:oldal)

Így kapunk egy derékszögű háromszöget:

a^2=(a/2)^2+[(gyök3)/2a]^2

De ebből csak annyi jön ki , hogy a^2/4=a^2/4


Tehát valamit valószínűleg rosszul csináltam, mert nem hiszem, hogy minden szabályos háromszögre igaz lenne, hogy a beírt körének sugara 2 cm-rel rövidebb a köréírhatónál.



2012. aug. 23. 14:59
 1/7 anonim ***** válasza:

A háromszög magasságára ez a képlet éppen a Pitagorasz-tételből jön ki, szóval hogyha a Pitagorasz-tételbe helyettesíted a háromszög magasságát, akkor persze, hogy azonosságot kapsz (ha jól csinálod), és az x sem szerepel az egyenletedben.


Ezenkívül eddig csak azt használtad, hogy a szabályos háromszög beírt és köréírt körének középpontja, valamint a magasságpont egybe esik. De ezekkel egybeesik a súlypont is, ami harmadolja a súlyvonalat (ami egybe esik magasságvonallal), így

x/(x+x+2) = 1/3.

x nem lehet 0 és -1, tehát

3x = x+x+2, így x = 2.


A háromszög magassága

m = x+x+2 = 6, ami éppen az oldalhossz gyök(3)/2-szerese, szóval

gyök(3)/2*a = 6,

a = 6*2/gyök(3) = 4*gyök(3).

2012. aug. 23. 15:17
 2/7 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!!!
2012. aug. 23. 19:35
 3/7 anonim ***** válasza:
Az viszont minden szabályos háromszögre igaz, hogy a beírt körének sugara fele a köré írt kör sugarának.
2012. aug. 24. 14:27
 4/7 A kérdező kommentje:
tehát akkor: x+2 2-szer> x ---> x+2=2x
2012. aug. 24. 17:43
 5/7 A kérdező kommentje:
Persze, mivel ugye akkor a súlypont harmadolja a súlyvonalat, ami egyben egyenlő a be és a köré írható körök sugarával, tehát x=1/3s és 1/3s egyenlő a nagy kör sugarával. Köszönöm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2012. aug. 24. 17:46
 6/7 A kérdező kommentje:
* a súlypont egyenlő a be és köré írható kör középpontjával
2012. aug. 24. 17:48
 7/7 A kérdező kommentje:
*2/3-as egyenlő a nagy kör sugarával.... milyen kár, hogy többet már nem tudtam hibázni :D
2012. aug. 24. 18:02