az lenne a kérdésem, hogy mikor van egy adott feladat pl. : f=2n m=10kg a=? és ugye van egy olyan képlet, hogy f=m*a akkor ennél a feladatnál osztássá alakul át a képlet a=f/m. és ez a képlet megváltozás mindben ilyesmi feladatnál van? mint pl.: d=120n/m f=36n x=? és van egy olyan képlet, hogy f=d*x akkor itt úgy lesz, hogy x=d/f?
2012. aug. 18. 15:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Értelmesebben, tagoltabban és majd érteni is fogjuk.

A képlet egyébként - ha nem tűnt volna fel - egy egyenlet. Az F=m*a ha matematikai szemmel nézed, egy egyenlet. Ugyanazt lehet vele csinálni, mint egy egyenlettel: hozzáadhatsz mindkét oldalhoz, kivonhatsz belőle, szorozhatod, oszthatod. Ha úgy jobban tetszik, elosztod mindkét oldalát m-mel, akkor ezt kapod: F/m=a. Ez is igaz, ugyanúgy, mint az, hogy F=m*a.

Vagyis amit a függvénytáblázatban vagy a könyvedben találsz, nem szentírás, ha értesz a matematikához, lehet alakítani. A rugalmas erőtörvény F=D*x (vagy -D*x, de ha nem erőlködünk a negatív előjellel, könnyebb az élet) formulája is átalakítható, mert ez nem mindig praktikus. Ha x a kérdés, akkor az a jó, ha valamelyik oldalon egyedül marad, úgy könnyű kiszámolni. Ekkor szorzol, osztasz és a végén azt kapod, hogy F/D=x. Elosztod mindkét oldalt D-vel, ekkor a bal oldalon megérkezik a D, mint nevező, a jobb oldalon meg x egyedül marad és örülsz, hogy így könnyű számolni vele.

2012. aug. 18. 15:38
 2/3 anonim ***** válasza:

Ezek a képletek olyanok mint az egyenletek. Olyan műveleteket ellentétét mint amik benne vannak alkalmazhatsz a fizikai jelek átvariálására.

Első példánál ott van, hogy f=m*a --> osztás m-el f/m=a ahogy írtad.

Másodiknál viszont hibásan csináltad, f=d*x vagyis osztás d-vel, f/d=x.

2012. aug. 18. 15:40
 3/3 anonim ***** válasza:

Jól leírták az előzők.

Ha nem akarsz osztogatni, meg szorozgatni, akkor

az F=m*a képletet szépen beleírod egy 3 felé választott egyenlőoldalú háromszögbe, melynek egyik csúcsa "fent" van.

Felűl lesz az "F", alul az "m" ill. az "a".


Ha F-et keresed, letakarod, így marad "a" és "m", mivel ezek egymás mellett vannak, össze kell szorozni, F=m*a.


Ha mondjuk "m"-et keresed, akkor letakarod, fönt marad "F", alul pedig "a".


Mivel fent van "F" alul "a" ezért "F"-et kell osztani "a"-val, így m=F/a.


Ha a háromszög a fejedben van, akkor mindezt csinálhatod gondolatban, nem kell mindig lerajzolni a háromszöget.


Ez persze ovodás módszernek tűnhet, ám 9. osztályban még a diákok 60%-a nem ismeri az egyenletek lelki világát, így e módszer egy kikerülő út lehet.

(Persze ezt csak egyszerűbb képleteknél csinálod meg...)

2012. aug. 18. 20:13