Adva van egy szabályos 8 (vagy n) oldalú gúla. Az oldal alapja 5 cm és az oldalak által az alaphoz bezárt szög 45fok. Kérdés: Mekkora a gúla magassága? Hogyan tudom ezt kiszámolni? Köszi.


2012. júl. 25. 11:55
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha jól értettem a feladatot, akkor: azt a bizonyos nyolcszöget felbonthatjuk 8 egyenlő szárú háromszögre, amelyek hegyesszöge 45 fok. Innen kiszámolhatjuk a magasságát ezeknek a háromszögeknek. Ez a magasság egyenlő a gúla magasságával, mert egy egyenlő szárú derékszögű háromszöget kapunk. Legyen a háromszög ABC háromszög, ahol (tudjuk) BC=5 cm és A szög =45 fok.

Jelöljük a magasságot M-mel. BAM szög=45/2=22,5 fok.

Szinusz 22,5 fok=0,38.

0,38=BM/AB=2,5/AB

AB=6,6 cm

Pitagorasz tétellel kiszámolhatjuk AM-et. AM= gyök alatt(AB a négyzeten-BM a négyzeten)=gyök alatt 37,25

AM=6,1 cm, innen következik, hogy a gúla magassága is 6,1 cm. Még nézz utána :)

2012. júl. 25. 14:34
 2/4 anonim ***** válasza:

Helyesen oldotta meg az első válaszoló. Én egy tetszőlegesen módosítható GeoGebra ábrát készítettem:

[link]

Böngészővel is megnézhető, nem szükséges hozzá GeoGebra ismeret.

2012. júl. 25. 15:31
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszaitokat és fáradozásotokat. Én úgy látom, hogy mindkét esetben a gúla oldallapjának a hosszát kaptuk meg de ezzel nem a teljes gúla magasságát. Nekem pedig arra lenne szükségem. Igazából nem tudjuk a gúlába írható kör vagy köré írható kör átmérőjét sem így a gúla középpontjától mért távolságot sem és szerintem arra lenne szükség.

De az is lehet, hogy én fogalmaztam meg rosszul a kérdést.

Tehát a gúla egyetlen oldallapja és a gúla alapjának találkozásánál lévő szélessége az 5 cm és ennek az oldallapnak a gúla alapjával bezért szöge a 45 fok. Ez egy szabályos gúla és az összes oldala ugyanakkora.

Szóval a gúla csúcsától a gúla alaplapjának a középpontjáig lévő távolságra vagyis a gúla magasságára lenne szükségem.

Ezt hogyan lehetne kiszámolni, főleg úgy, hogy esetenként ez a gúla egy n-oldalú, vagyis lehet 10-12-14 oldalú is és a bezárt szög is változhat, szóval valami képlet lenne a legjobb amibe be lehet helyettesíteni az éppen aktuális értékeket. Köszönöm előre is.

2012. júl. 26. 08:50
 4/4 A kérdező kommentje:
Bocsánat, Én sem gondoltam végig teljesen és rosszul néztem a második megoldást és nem kattintottam kétszer a nyílra, igen a második kattintás után a gúla magasságát kapjuk meg. Az első megoldás is jó, de csak erre az egy feladatra, mert ha a bezárt szög változik akkor tovább kell számolni a második szerint. Nagyon köszönöm.
2012. júl. 26. 09:07