1/(3x+1) + 1/(3x-1) - 1/(9xnégyzet-1)=?


bocsi, a pereket nem tudtam egymás alá írni :S meg négyzetet sem tudtam írni.. remélem azért ki lehet belőle menni...


2012. júl. 9. 15:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez így nem megoldható, mivel egyenlő az egyenlet? 1-gyel?

Amúgy az ilyen feladatoknak annyi a kulcsa, hogy a 9x^2-1=(3x+1)*(3x-1), és így már simán közös nevezőre tudsz hozni, majd beszorozni a nevezővel.

2012. júl. 9. 15:33
 2/3 A kérdező kommentje:

nem kell az x-et megadni konkrétan..


ennek kell kijönnie.:

6x-1 /

(3x-1)(3x+1)

2012. júl. 9. 15:36
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen, közös nevezőre kell hozzál. A lényeg:

(a+b) * (a-b) = a^2 - b^2

a=3x; b=1


Az első törtet szorzod ezzel: (3x-1)/(3x-1)

A másodikat ezzel: (3x+1)/(3x+1)


Így a nevezőkben mindenütt 9x^2-1 lesz. Vagy (3x-1)(3x+1), mindegy.


A számlálókat meg szépen összevonod, és megkapod a megoldást.

2012. júl. 9. 15:53