1/(3x+1) + 1/(3x-1) - 1/(9xnégyzet-1)=?
bocsi, a pereket nem tudtam egymás alá írni :S meg négyzetet sem tudtam írni.. remélem azért ki lehet belőle menni...
2012. júl. 9. 15:30
1/3 anonim válasza:
Ez így nem megoldható, mivel egyenlő az egyenlet? 1-gyel?
Amúgy az ilyen feladatoknak annyi a kulcsa, hogy a 9x^2-1=(3x+1)*(3x-1), és így már simán közös nevezőre tudsz hozni, majd beszorozni a nevezővel.
2/3 A kérdező kommentje:
nem kell az x-et megadni konkrétan..
ennek kell kijönnie.:
6x-1 /
(3x-1)(3x+1)
2012. júl. 9. 15:36
3/3 anonim válasza:
Igen, közös nevezőre kell hozzál. A lényeg:
(a+b) * (a-b) = a^2 - b^2
a=3x; b=1
Az első törtet szorzod ezzel: (3x-1)/(3x-1)
A másodikat ezzel: (3x+1)/(3x+1)
Így a nevezőkben mindenütt 9x^2-1 lesz. Vagy (3x-1)(3x+1), mindegy.
A számlálókat meg szépen összevonod, és megkapod a megoldást.