Tudnátok segíteni? (matek)


Ha van egy általános háromszög, aminek az alfa szöge 110 fok, a két szomszédos oldal 3 és 8 fok, az a oldal nincs megadva, akkor miként kell kiszámolni az a oldal hosszát?


Én arra gondoltam, hogy alkalmazom azt a tételt, hogy a csúcsból állított szögfelező merőleges a két csúcs melletti oldal hosszának arányában osztja meg a szemközti oldalt. Ha meg ez így van, akkor (nem tudom igaz e) de arra gondoltam, hogy a szög is a két előbb említett oldal arányában oszlik meg a magasságvonal két oldalán. Tehát ha a fent vázolt szög 110 fok, akkor az alapról állított magasságvonal az egyik oldalon 3/11-es a másik oldalon meg 8/11-es részre osztja a 110 fokot. Így kapunk két derékszögű háromszöget, aminek már mind a három szöget és egy oldalát tudjuk. Ez után mindkét oldalon ki lehet számolni sinalfa szerint a oldalt, és az így kapott oldalból pedig a magasságot. Ez így jó gondolatmenet?



2012. jún. 29. 21:43
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:

Mivel a szögek egyformák, ez csak hasonlósági tétel. Végtelen olyan szög van, aminek szögei egyenként: 110,3,8. Ha egyik oldal meg van adva, akkor ki lehetne számolni.

Remélem nem mondtam hülyeséget, vagy remélem erre gondoltál.

2012. jún. 29. 22:00
 2/26 A kérdező kommentje:
Már megint rosszul írtam.... 3 és 8 cm a szög melletti oldalak hossza.
2012. jún. 29. 22:03
 3/26 A kérdező kommentje:
nem fok, hanmem cm... :D
2012. jún. 29. 22:03
 4/26 anonim ***** válasza:

Van ez a képlet, hogy:


T=b*c*sinalfa


Vagyis két oldal és a közbezárt szögük félszorzata egyenlő a területtel.

2012. jún. 29. 22:06
 5/26 anonim ***** válasza:

Ezerféle képen lehet tarkítani, hogy számolod ki. De a legegyszerűbb ha használsz egy koszinusz tételt mint, hogy ilyen nagy cifra dolgokat kitalálsz.


Koszinusz tétel: c^2 = a^2 + b^2 - 2 × a × b × sin(alfa)

Behelyettesíted az adatokat és megvan a szög.

2012. jún. 29. 22:10
 6/26 A kérdező kommentje:
Majd ha megértem, akkor használom a tételt. Addig meg mondja meg valaki, hogy jó e ez a gondolatmenet.
2012. jún. 29. 22:26
 7/26 A kérdező kommentje:
Szerintem igaz, mert ha vesszük egy egyenlő oldalú háromszöget, ( aminek nyilván minden szöge 60 fok), akkor az alfa szög szögfelezője pont megfelezi az a oldalt. Így 60/30 arányban osztja meg a fent említett oldalt. Tehát 1/2-ed arányban. Viszont ha egy derékszögű háromszög b oldalát tekintjük magasságnak, az az alapból, tehát az a oldalból 0 cm-t "vág le". Pont azért, mert egy háromszög két szögének összege maximum 90 fok lehet.
2012. jún. 29. 22:35
 8/26 A kérdező kommentje:
Bocs 30/60 arányban.
2012. jún. 29. 22:41
 9/26 anonim ***** válasza:

c^2 = a^2 + b^2 - 2 × a × b × sin(alfa)

c^2 = 3^2 + 8^2 - 2 × 3 × 8 × sin 110°

c^2 = 27,9 (c > 0)

c = 5,3


Ha neked is ennyi jött ki, akkor jó a gondolatmeneted. Mi lenne ha kiszámolnád először a te gondolatmeneted, és ha egyezik az enyémmel, akkor jó. Ha nem, akkor nem.

2012. jún. 29. 22:59
 10/26 A kérdező kommentje:
Eddig annyi van meg, hogy a 110 fokos szöget 80 fokra és 30 fokra osztja meg az alapról állított merőleges. Így a béta szög a 8 cm.es befogóval rendelkező háromszögnél , (ami az eredeti háromszög béta szöge is ) az 10 fok lett. A gamma szög meg 60 fokos. És így pont ki is jön a 180 fok.
2012. jún. 29. 23:13
1 2 3