Mi a feszültség és a villamos munka legmegfelelőbb, rövid definíciója?

2012. jún. 19. 17:07
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Feszültség: Két pont közötti potenciálkülönbség.

Egységnyi töltés egyik pontból a másik pontba történő elmozgatása közben végzett munka és a töltés nagyságának a hányadosa. U=W/q


Villamos munka: A villamos áram által végzett munka.

W=U*I*t=P*t.

A feszültség, az áram és az eltelt idő szorzata.

(Váltakozó áram esetén teljesítménytényező is bejön).

2012. jún. 19. 17:16
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi !


Ha már teljesítménytényező, akkor a COS (fí)vel ugye a hatásos teljesítménynél kell számolni és a SIN (fí)vel pedig a meddőnél, illetve az egyenáramú U*I képlet a látszólagost adja meg ?

2012. jún. 19. 17:30
 3/3 anonim ***** válasza:

Amiket leírtam, egyenáramra vonatkoznak.


Szinuszos váltóáram teljesítménye ugye:


1. hatásos (wattos vagy effektív):


Pw=Ueff*Ieff*cos(fi)


2. látszólagos teljesítmény:


PL=Ueff*Ieff


3. Meddő (virtuális) teljesítmény:


Pm=Ueff*Ieff*sin(fi)


Ha pedig felrajzolod a teljesitményvektorokat a koordinátarendszerben, Phytagoras tételből adódik, hogy:


Pw=gyök(PL^2-Pm^2)


4. Pillanatnyi teljesítmény:


P=U*I Ahol U és I időben változó, tehát:


P(t)=U(t)*I(t)=U0*I0*sin(w*t)*sin(wt-fi)


Ahol U0; I0= maximális feszültség ill áram.

w=körfrekvencia; fi=fáziseltolódás szöge radiánban;

2012. jún. 19. 18:45