Levezetve kérném szépen.


[link]



2012. máj. 8. 19:08
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Leírom az elvet is, hogy ne csak a megoldást tudd.


Szuperpozíció: Több generátoros hálózatban használható. A generátorok külön-külön fejtik ki a hatásaikat, ezért generátoronként analizáljuk a hálózatot. Ez azt jelenti, hogy a generátort kikapcsoljuk ( azaz belső ellenállásával helyettesítjük )


A feszültség generátor belső ellenállása nulla (rövidzár)

Az áramgenerátor belső ellenállása végtelen (szakadás)


Először a jobboldali generátort kikapcsoljuk.


Ekkor a baloldali generátor az eredő ellenállást "látja".

Az eredő ellenállás: R3 + R2 + R1 = 360 Ohm

( itt x a replusz művelet )

R4-et nem kell figyelembe venni, ugyanis az a "levegőben lóg", tehát nem folyik rajta áram sem!


U / 360 = 0.16 A ( ekkora a baloldali ág árama )


A jobboldali ág árama megegyezik az áramgenerátor forrásáramával, ami 0,6 A


Ezek után a felső csomópontra felírva a csomóponti egyenletet:


0.16 A - 0.6 A + x = 0

x = 0.44 A


tehát a középső ág árama is megvan!

2012. máj. 19. 22:35
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Előző hozzászóló vagyok.


Elfelejtettem kitérni arra, hogy a másik generátor hatásait is megvizsgáljam, de gondolom ez menni fog. Az ágakon belül előjelhelyesen ( tehát irányát figyelembe véve ) összegezned kell a különző generátorok által kifejtett áramokat, és az lesz a végeredmény.

2012. máj. 19. 22:37
 3/4 anonim ***** válasza:

A második feladat megoldása:


A norton helyettesítőkép így néz ki:

[link]


Tehát egy áramgenerátorból és egy vele párhuzamosan kapcsolt ellenállásból álló kétpólus.


Először számoljuk ki ennek a hálózatnak az eredő ellenállását: ( R4 nélkül, mivel az a kétpólusnak nem része! Azon vizsgáljuk az áramot)


((R1+R5)xR2)+R3


Ez lesz Rb a Norton helyettesítőképben.


Az áramgenerátor forrásárama:


U / Rb


Adott a Norton helyettesítőkép!

2012. máj. 19. 22:46
 4/4 anonim ***** válasza:

A harmadik feladat megoldása:


P = U^2 / R


tehát:


U = gyök alatt ( P * R ) ( mivel a feszültségek ugyanakkorák a párhuzamosan kapcsolt ellenállásokon, ezért a feszültséget fejeztem ki! )


1 kOhm ellenállás esetén:

gyök( 4 * 1000 ) = 63.24 V


750 Ohm ellenállás esetén:

gyök( 4 * 750 ) = 54.77 V


A számított feszültségértékek közül a kisebbet kell

választani, hiszen a nagyobb feszültséget elviselő

ellenállást kisebb feszültséggel terhelhetjük, de fordítva a kisebb feszültséget elviselő ellenállás nem terhelhető a

nagyobbal.

2012. máj. 19. 22:54