Elmagyarázná valaki, hogy miért 3,2V a feszültség az AD pontok között?


Feladat:

Függőlegesen lefelé irányuló 0,8 T mágneses indukciójú homogén mezőben 20 ms kerületi sebességgel forog egy 10 cm oldalú, négyzet alakú fémkeret. Mennyi az indukált feszültség az AB, BC, CD és AD pontpárok között, amikor a keret síkja

a)

függőleges;

b)

vízszintes?


Kép:

[link]


Szóval függőlegesen tartva a keretet, miért 3,2V az AD között mérhető indukált feszültség? Személy szerint én 0-t írtam rá, mert nem volt összekötve a képen (bár úgy hogy alkothat keretet?) :)

Függőlegesen tudom, hogy az AB és a CD között mérhető feszültség egyenlő (U=B*l*v), a BC-nél meg 0, mivel || a B-vel.

Köszi a segítséget!



#fizika #indukált feszültség #függőlegesen lefelé irányuló
2012. máj. 15. 16:33
 1/2 bongolo ***** válasza:

Az indukált feszültség egy vezető két vége között mérhető. Mondjuk az AB vezetőszakasz esetén ennyi: (ez merőlegesen metszi az erővonalakat, tehát ezt könnyű kiszámolni)

U = B·l·v ahogy írtad

B = 0,8 T

l = 10 cm = 0,1 m (át kellett váltani méterbe)

v = 20 m/s (ugye ez a sebesség, nem pedig 20 millisec a valamilyen idő. Nem írtál per-jelet az m és s közé véletlenül)


U = 0,8·0,1·20 = 1,6 V


A BC szakaszon tényleg 0. A CD szakaszon pedig pont ugyanígy 1,6V jön ki. Vagyis az AD között 1,6+0+1,6 = 3,2 V


Miért kell összeadni? A vezető A,B,C,D sorrendben van összekötve. A CD ellentétes irányú, mint AB, de a sebessége is pont ellenkezője AB sebességének, így ugyanolyan lesz a feszültség előjele, tehát összeadódnak.


Pontosítás ahhoz képest, amit írtál: Ez a feszültség nem akkor van, amikor függőlegesen "tartjuk" a keretet, hisz ha állna a keret, nem indukálódna semmilyen feszültség. Forog a keret, csak éppen most forgás közben pont függőleges. Amikor pont vízszintes lesz, akkor pedig 0 lesz a feszültség mindenhol, mert olyankor a sebesség párhuzamos az erővonalakkal, nem metszi őket a keret (pontosabban a vezetőszakasz).


Nem akkor van feszültség két pont között, ha a legrövidebb úton össze vannak kötve. Az A és D is össze van kötve a B és C pontokon át, az pont jó. Az A-tól D-ig menő vezetőszakaszban indukált feszültséget pedig darabonként számoltuk ki.

2012. máj. 20. 00:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így már érthető! :)
2012. máj. 20. 08:07