Speedorytary kérdése:

A fénysebesség 97%-ával utazik űrhajón az ikerpár egyik tagja az X bolygóra, mely20fényévnyi távolságra van a Földtől. Az X bolygót elérve egyből vissza is fordul a Földre. (? )


Hány évvel idősebb a Földön maradt testvér, mikor ismét találkoznak, ha az elutazáskor22évesek voltak?



Helló Mindenkinek!


Egy fizika feladatot címeznék azokhoz, akik segítenének nekem megoldani!

Előre is köszönök, mindenféle segítséget!



2012. jún. 17. 20:42
1 2
 11/13 Jack the Ripper válasza:
WTF? Én ezt nem értem. Aki az űrhajón ül annak kb. 40 évébe telik az oda-vissza út, nem?( Mármint önmagának mérve miközben a hajón csücsül )- tehát 40 évet öregszik. És aki a Földön van annak is kb. 40 év amíg viszontlátja a testvérét. Azt meg,ugye, nem tudjuk hogy az élettani folyamatokra milyen hatással van a fénysebességgel való utazás.
2012. jún. 22. 11:12
 12/13 anonim ***** válasza:

Eddig minden megoldás hülyeség, tisztelt uraim!


A földön maradt testvér természetesen csak 40 évet öregszik, hiszen az egész feladat az ő szemszögéből van megfogalmazva. A "négyzetgyökegymínuszvénégyzetpercénégyzet" faktor szerint telik lassabban az ő szemszögéből az elutazó ikertestvérének az ideje. Ez, mivel v/c=0.97, éppen 0.2431 körül van. Vagyis amíg a földön maradt tesó 40 évet öregszik, addig az alutazott tesó csak ennek 0.2431-szeresét, vagyis 9.72 évet. Így a korkülönbség kb. 30.28 év lesz.


Hogy mindezt hogyan látja az utazó testvér?

Hát az ő rendszeréből nézve a Föld távolodik el és jön vissza, de a 21 fényév távolság (amit a földi rendszerben definiáltunk!) a relatív mozgás miatt a Lorentz-kontrakció következtében 0.2431-ed részére zsugorodik. Vagyis az ő szempontjából a fénysebesség 97%-val távolodó Föld ezt a lecsökkent távolságot teszi meg - emiatt nyilván hamarabb idő alatt, éppen 40 év * 0.2431 = 9.72 év alatt.


Ellentmondás tehát nincs, és nem is lehet, csak az interpretácók mások. De ettől szép a relativitáselmélet. :)

2012. aug. 5. 20:31
 13/13 anonim ***** válasza:

Kicsit pontosítva az előző megoldást.

Mivel az űrutazó csak a fénysebesség 97%-ával megy, ezért a Földön maradt testvér 40 év / 0.97 = 41.237 évet öregszik.

Az űrutazó ezalatt 41.237*0.2431 = 10.025 évet, vagyis a korkülönbség köztük 41.237-10.025 = 31.21 év.

2012. aug. 6. 12:41
1 2