Egy főiskolán az első évfolyamon 4 csoport tanul matematikát. Az 1. csoportba 33 fő, a 2. csoportba 39 fő, a 3. csoportba 36 fő, a 4. csoportba 42 fő tartozik. A szorgalmi időszak tapasztalata szerint a jeles vizsgák valószínűsége csoportonként rendre: 10%, 18%, 20%, 15%. a) Egy hallgatót véletlenszerűen kiválasztva, mennyi annak a valószínűsége, hogy nem kapott

jelest matematikából? b) A vizsgák után az évfolyam névsorát nézegetve egy jeles osztályzatú hallgatónál akad meg

a szemünk. Mennyi annak a valószínűsége, hogy ő a 3. csoportba tartozik? c) Ha nem jeles tanulót választunk ki, mennyi annak a valószínűsége, hogy ő nem az első

csoportba tartozik?



2012. jún. 12. 14:32
 1/2 anonim ***** válasza:

150 gyerek van összesen.


33/150 eséllyel az 1. csoportból választunk, 90% hogy nem kapott jelest.

36/150 eséllyel az 2. csoportból választunk, 82% hogy nem kapott jelest.


stb. Ezeket össze kell adni:

33/150*0,9+39/150*0,82+36/150*0,8+42/150*0,15=0,8412


b) Bayes-tétel.

[link]


A esemény: 3. csoportba tartozik

B esemény: ötöst kapott


p(A!B)=P(B!A)*P(A)/P(B)


(! a függőleges vonalat jelöli a feltételes valószínűségnél)

P(B!A) ötöst kapott, ha 3. csoportba tartozik: 20%

P(A): 36/150

P(B) a) részben kiszámoltuk az ellentétét. Azt a számot 1-ből le kell vonni.


p(A!B)=0,2*(36/150)/(1-0,8412)=0,302267


c)

Ugyanígy kell számolni, 1. csoport, nem jeles valószínűségekkel.

0,235378


Azt kérdeti, hogy NEM ELSŐ csoportos, vagyis ki kell vonni 1-ből

0,764622

2012. jún. 12. 15:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2012. jún. 12. 15:45