Milyen egesz x szamokra teljesul az,hogy gyok[(x+3)^2+3] eleme legyen az egesz szamok halmazanak?(az egesz (x+3)^2+3 gyok alatt van).En probalkoztam es csak a -2 eseten kaptam megoldast.

2012. jún. 10. 12:37
 1/6 anonim ***** válasza:
x=-4 még megoldás.
2012. jún. 10. 12:40
 2/6 A kérdező kommentje:
kosz a valaszt ,altalanos megoldast tud valak irni?
2012. jún. 10. 12:47
 3/6 anonim ***** válasza:

A megoldás:

Ha ez az egész dolog a gyök alatt egész szám, az azt jelenti hogy a négyzete, vagyis a (x+3)^2+3 négyzetszám. (hiszen egy egész szám négyzete értelemszerűen mindig négyzetszám.)

Tehát tudod, hogy (x+3)^2+3 négyzetszám, de ugye a (x+3)^2-ről is tudjuk, hogy négyzetszám, mivel az x+3 négyzete. Tehát van 2 négyzetszámunk, amik között 3 a különbség.

Ha elkezded felirogatni a négyzetszámokat egymás után, láthatod, hogy a különbségek folyamatosan nőnek és a 3-as különbség csak az 1 és a 4 között van.

Tehát (x+3)^2=1 és (x+3)^2+3=4. Ha (x+3)^2=1, akkor az x+3 lehet 1 vagy -1. (Mivel a -1 és az 1 négyzete is 1)

Így 2 eset van: 1. eset: x+3=1, ekkor x=-2. Második eset: x+3=-1, ekkor x=-4.

Tehát 2 megoldás van: -2 és -4.

Lehet, hogy nagyon dedósan írtam le, de így biztos megérted.

2012. jún. 10. 13:12
 4/6 anonim ***** válasza:

(x+3)^2+3=a^2 Kibontom a zárójelet


x^2+6x+12=a^2

x^2+6x+(12-a^2)=0


Ennek akkor van megoldása, ha a diszkrimináns nem negatív

D=36-4*(12-a^2)=4a^2-12=4*(a^2-3)


A megoldóképletbe beírod

x=[-6+-2gyök(a^2-3)]/2=-3+-gyök(a^2-3)


x akkor lesz egész, ha a gyök alatt egész szám van

a^2-3=(a+3)(a-3)


Mivel két szomszédos négyzetszám között mindig egyre nagyobb a különbség, ezért legfeljebb 1 megoldás lehet, méghozzá

1 és 4 között éppen 3 a különbség.


a^2=4

a=2,-2


Amiből x kiszámolható

x=-3+-1


x=-4

x=-2


Más megoldás nincs.

2012. jún. 10. 13:12
 5/6 anonim ***** válasza:
Maradj a 3-as válasznál, én kicsit elbonyolítottam :)
2012. jún. 10. 13:13
 6/6 A kérdező kommentje:
kosz mindharmatoknak a valaszt
2012. jún. 10. 13:18