Oldjuk meg a valos szamok halmazan a kovetkezo egyenletet?


[(x+1)/2]+[(x+2)/4]+{(x+4)/8]=2

[x] az x szam egesz reszet jeloli

amugy megoldottam es 2 az eredmeny de csak talalgatassal jott ki tudnatok irni egy igazi megoldast kerlek



2012. jún. 8. 19:01
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hat igen, egy kicsit kell sakkozni vele, hogy kijojjon.


Egy kicsit atrendezem: a [(x+1)/2] kifejezest fel lehet irni igy: [(x/2)+(1/2)] = [(x/2)+0.5]


vagyis az egeszbol ez lesz:

[x/2 + 0.5] + [x/4 + 0.5] + [x/8 + 0.5] = 2


Milyen erteket vehet fol x?

- ha x negativ, a baloldalon levo osszeg negativ vagy zero, nem erheti el a 2-t

- ha x zero, a baloldalon levo osszeg zero, nem megoldas


Kovetkezik, hogy x pozitiv kell legyen! Ekkor mindharom baloldalon levo tag zero vagy pozitiv. Abbol, hogy pozitivak, az is kovetkezik, hogy:

[x/2 + 0.5] ≥ [x/4 + 0.5] ≥ [x/8 + 0.5]


Tovabba tudjuk, hogy mindharom tag egesz szam, ugyanis egeszresz fuggvenyek.


A fenti ket eszrevetelt eszreveve, csak a kovetkezo ket lehetosegunk van:

a. 2 + 0 + 0 = 2

b. 1 + 1 + 0 = 2


a. A kovetkezo egyenletrendszerunk van:

[x/2 + 0.5] = 2

[x/4 + 0.5] = 0

[x/8 + 0.5] = 0


Az elso egyenletbol x ∈ [3,5)

A masodik egyenletbol x ∈ [-2,2)

A harmadik egyenletbol x ∈ [-4,4)


Viszont ezek egyszerre nem teljesulhetnek, az elso ket egyenlet kozt ellentmondas van, tehat ez nem megoldas.


b. A kovetkezo egyenletrendszerunk van:

[x/2 + 0.5] = 1

[x/4 + 0.5] = 1

[x/8 + 0.5] = 0


Az elso egyenletbol x ∈ [1,3)

A masodik egyenletbol x ∈ [2,6)

A harmadik egyenletbol x ∈ [-4,4)


Ezek egyszerre akkor teljesulnek, ha x ∈ [2,3) (a harom megoldashalmaz metszete).


vagyis a megoldas 2 ≤ x < 3

2012. jún. 8. 19:35
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon szép megoldás. Mint "néző" én is köszönöm.

Nem álltam meg, hogy a grafikus megoldást ki ne próbáljam:

[link]

Csak a pontokat kellett kézzel felraknom, mert a GeoGebra a zárt- ill. nyitott intervallumokat nem kezeli.

2012. jún. 8. 21:10
 3/3 A kérdező kommentje:
koszonom a gyonyoru valaszt
2012. jún. 9. 13:00