Fizikából lencsék hogy alkotnak képet vki HELP?


Hát nekem ezeket a feladatokat kellene megoldani. Nemkell az összeset mivel a feladatom ugyan azok Aés B be is csak máshogy fogalmazva , de ha valaki mind a 10 et megcsinálja annak ......hálát adok ,akkorát hogy megfullad XD.


itt a link ahol a feladatokat lehet megnézni:


[link]



2012. jún. 7. 15:50
 1/2 anonim ***** válasza:

Ezekhez azt kell tudni, hogy 1/t+1/k=1/f, ahol t=tárgytávolság, k=képtávolság, és f=fókusztávolság. Ezt a reciprokos képlettel nehéz számolni, úgyhogy célszerű közös nevezőre hozni, és átrendezni a képtávolságra, és akkor így fog kinézni: k=(t*f)/(t-f). Magyarul a képtávolság=a tárgytávolság és a fókusztávolság szorzata osztva ugyanennek a két számnak a különbségével. Ja és a nagyítás: N=K/T=k/t. Ahol K és T nagybetű, mert képNAGYSÁGot, és tárgyNAGYSÁGot jelent, de ezek aránya szerencsére egyenlő a képtávolság és tárgytávolság arányával, magyarul azokkal kő számolni a nagyítást is. A dioptria az a méterben kifejezett fókusztávolság reciproka, ami szórólencse esetén -lásd 5-ös feladat- negatív, és ott az értéke -5 lesz. És szórólencsénél a képtávolság is negatív lesz, mert kép látszólagos, és -16 cm lesz, de én is a fenti képlettel számoltam ki, úgyhogy nem írom le, mert ennyiből már remélem menni fog.


A fénysugarak szerkesztéséről meg itt találsz jó ábrákat:

[link]


Még annyit hogy a szórólencse képe mindig látszólagos, kicsinyített, és egyenes állású, a gyűjtőlencséjé a tárgytávolságtól függően lehet szintén látszólagos, de valódi is. Ha látszólagos, akkor ugyanúgy egyenes állású, mint a szórólencsénél, de NAGYÍTOTT (lásd nagyító), míg valódi a valódi képek mindig fordított állásúak, és lehetnek nagyítottak, kicsinyítettek, vagy kétszeres fókuszban pont akkorák, mint a tárgy.

2012. jún. 17. 23:16
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm aválaszodat ...de egy kicsit későn irtad XD de semmi baj meglett a fizika 5 -ösöm. De azért köszööm biztos szügségem lesz még rá
2012. jún. 18. 07:30