Igy szól a 2 feladat amit nem tudok elkezdeni.


1) Egy tárgy 80cm-re van a szemünktől.E távolság felénél egy 1,25 dioptriás lencsét helyezünk el.Mekkora a képtávolság és a nagyítás?


2) Egy -20cm fokusztávolságú szórólencse vmelyik tárgyról -0,4 nagyításu képet alkot.Mekkora a képtávolság és a tárgytávolság?



2012. máj. 26. 13:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

1)

t=80= 40 d=1,25 k=? N=?

D=1/f

F=1/d

F=0,8 cm

1/t + 1/k = 1/f

1/80 + 1/k= 1/0,8

2k/160k + 160/160k = 200k/160k

2k+ 160 = 200k

160= 198k

k= 0,80

N= 0,01


vagy


1/40+ 1/k = 1/0,8

0,8k/32k + 32/32k = 40k/32k

0,8k + 32= 40k

32= 39,2k

k= 0,81

N= k/t

N=0,02025


Nem biztos, hogy jó :)

2012. máj. 26. 15:58
 2/11 A kérdező kommentje:
koszike
2012. máj. 26. 16:48
 3/11 anonim ***** válasza:

Ezt a sok ostobaságot...

Ide ábrákat kellett volna készíteni. Hol az ábra?


Csak beírtok bizonyos számokat sablon képletekbe, aztán még fel sem tűnik, hogy rossz az egész.


Először is tisztázni kéne a dioptria fogalmát: A MÉTERBEN mért gyujtótávolság reciproka.


Tehát a dioptria:


D=0,8 méter=80 cm.


Az ábrát ha felrajzolod, gyönyörűen látni fogod hogy a tárgytávolság:


t=40 cm.


Ebből, a leképezési törvényt használva:


1/f=1/t+1/k


Tehát k=(t*f)/(t-f)=40x80/(-40)


k=-8 cm.


Tehát a kép virtuális, egyenes állású és kicsinyített, hiszen:


N=k/t=-0,2

--------

---------

---------

2012. máj. 26. 17:57
 4/11 anonim ***** válasza:

A második példát már rádhagyom, annyit segítek, hogy mivel a nagyítás:


N=k/t=-0,4


Ebből kifejezed például a k-át:


k=-0,4t.


És a leképezési törvénybe a k helyére a -0,4t paramétert irod be, így az egyenletben már csak egy ismeretlen (t) szerepel.

2012. máj. 26. 18:00
 5/11 A kérdező kommentje:
Igen azt meg tudom csinálni a akkor nekem 1 jön ki majd végeredménynek. De azért még probálkozok vele
2012. máj. 26. 19:27
 6/11 anonim ***** válasza:

Akkor valamit rosszul csináltál:


a k helyére irdo be a -0,4t -ét:


1/f=1/t-1/0,4t=-6/4t.


Tehát:


t=-(3/2)f=30cm


k=-0,4x30cm=-12cm


Addig számolsz, amíg ezek az eredmények ki nem jönnek.

2012. máj. 26. 20:01
 7/11 anonim ***** válasza:

Láttam, írtál privátot, hogy az első feladat még mindig nem világos.

De nem győzöm hangsúlyozni, készíts ábrát! Hol az ábra?


Nehogy már nekem kelljen megrajzolni.


Akkor a megoldás lépései:


1. Az adott dioptriájú lencse gyujtótávolságának meghatározása:


Amikor felírtad a képletet, hogy f=1/D, akkor ugye méterben vagy. Rendben?


Tehát f=1/1,25=1,8 méter.


Mivel 1 méter=100 centiméter (cm), ezért:


f=0,8m=80 cm.


Eddig remélem érthető, ha nem, szólj.


2. A tárgytávolság meghatározása: Ide kéne ugye az ábra, de azt mellőzted megrajzolni...


Ha a tárgy a szemünktől 80cm távol van, akkor a lencsétől 40cm-re, hiszen a lencse épp a felezőpontban van.


Ezért:


t=40 cm.


3. A kép megállapítása:


Mivel tudjuk, hogy 40cm<80 cm, azaz a tárgy a gyujtótávolságon belűl van, nem lepődünk meg, ha majd a képtávolságra kapott eredény:


-negatív, tehát virtuális (látszólagos) a kép.

-kisebb, mint a tárgytávolság, hiszen a kép kicsinyített.

-és persze egyenes állású a kép.


4. Számítások leképezési törvénnyel, a képtávolság meghatározása:


1/f=1/t+1/k


Ebből kifejezed a k-képtávot:


k=(t*f)/(t-f)


Behelyettesítve:


k=40cmx80cm/(-40cm)


A számláló mértékegysége ugye cm^2.

A nevezőé pedig cm.


Tehát a végeredményt cm-ben kapjuk a következőképp:


Nem kell beütni a számológépbe, ezt fejben ki lehet számolni, figyelj csak!


10-el egyszerűsítünk:


k=-4*8/4


Most pedig 4-el egyszerűsítünk és marad épp -8, tehát:


k=-8cm, amely tökéletesen eleget tesz a 3. pontban megállapítottaknak.


5. A nagyítás meghatározása:


A nagyítás definíciója:


N=K/T ,azaz a képnagyság és a tárgynagyság hányadosa.


Mivel azonban T~t és K~k, az arányossági tényező állandó, ebből matematikailag következik hogy:


N=K/T=k/t


Behelyettesítés után:


N=-0,2 adódik, ez persze egy arányszám, mértékegysége nincs.


Ez szintén megfelel a 3. pontban megállapítottaknak, hiszen mivel:


-a kép kicsinyített, ezért abszolútérték(N)<1

-a kép virtuális tehát N<0 (azaz negatív)

-és persze egyenes állású.


Tehát minden összhangban van egymással, remélem érthető volt minden, habár ezeket nem nekem kellett volna megtanítani.

2012. máj. 27. 14:31
 8/11 anonim ***** válasza:

Javítás:


Hibás sor:

Tehát f=1/1,25=1,8 méter.


Helyesen:


Tehát f=1/1,25=0,8 méter.

2012. máj. 27. 14:32
 9/11 A kérdező kommentje:
igen igy érthető már köszi
2012. máj. 27. 15:47
 10/11 A kérdező kommentje:
csak azt nem tudtam hogy a t az a 80 cm vagy a 40 nem tudtam , hogy a lencséhez vagy a szemhez viszonyítom
2012. máj. 27. 15:48
1 2