Milyen messze kell eltávolodnunk a Föld felszínétől valamilyen légi járművel, hogyha ebből a pontból kezdősebesség nélkül elengedett ólomgolyó a Föld felszínén egy hőszigetelő lapba ütközve, ott lefékeződve megolvad? Az ólomgolyó hőmérséklete ütközés előtti pillanatban 20°C, az ólom olvadáspontja 327°C, fajhője 130 J/kg*°C, olvadáshője pedig 23,9 kJ/kg.


Előre is köszönöm a segítséget! :)


2012. ápr. 19. 15:09
 1/6 anonim ***** válasza:

ha eltávolodsz egy h magasságba, akkor a helyzeti energia E=m*g*h lesz. ez az ütközéskor hőenergiává (Q) fog alakulni.


E= m*g*h és Q=m*c*(delta)T + Lolv * m /:m

10*h = 130*307 + 23900

h= 6381 m

2012. ápr. 19. 15:34
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm:D
2012. ápr. 19. 15:42
 3/6 A kérdező kommentje:
amúgy mi az a Lolv?
2012. ápr. 19. 15:56
 4/6 anonim ***** válasza:

Lolv=olvadáshő.

Előszőr fel kell melegednie az anyagnak 327 °C-ra, és ezután megolvadnia.

2012. ápr. 19. 16:13
 5/6 A kérdező kommentje:
köszi szépen:)
2012. ápr. 19. 16:23
 6/6 anonim ***** válasza:
hu ez még elég jó feladat. :D
2012. ápr. 23. 20:02