Már annyit próbálkoztam,de nem megy , vagy rossz eredmény jön ki :( Ha kitudnád számolni és leírni ide nekem a menetet, akkor nagyon hálás lennék!

1. mennyi vizet kell hozzáadni 20 ml NaCl 1 mol/l -hez, hogy 9 g/l NaCl fiziológiai oldat keletkezzen? (a helyes megoldás 110 ml)

2. mekkora a levegő sűrűsége normál körülmények között, ha 21 %-a oxigén és 79 %-a nitrogén? ( helyes 1,29 g/l)

3.Mekkora a NaBr oldat koncentrációja, amit 12 ml 1,5 mol/l koncentrációjú NaBr és 8 ml 0,5 mol/l koncentrációjú NaBr elkeverésével kapunk?( a helyes 1,1 mol/l)

4. Hány g víz szükséges 435 g gipsz megszilárdulásához? (helyes 81 g)

Nagyon szépen köszönöm!!!!



2012. jún. 5. 10:15
 1/3 bongolo ***** válasza:

1)

A NaCl molekulasúlya 58,44 g/mol. Van 1 mol/literes (vagyis 58,44 gramm/literes) oldatból 20ml=1/50 liter, tehát ebben van 58,44/50 gramm NaCl (a maradék pedig durván 19 gramm víz, de nem kell a pontos érték).


Ha a 20 ml oldathoz hozzáadunk x ml vizett, akkor ilyen sűrűségű lesz g/ml mértékegységben az oldat:

58,44/50 g / (20+x) ml

Ennek kell 9 g/l, vagyis 9 g / 1000 ml sűrűségűnek lennie:

(58,44/50)/(20+x) = 9/1000

(58,44/50)/(9/1000) = 20+x

x = 58440/450 - 20

x = 109,866 ml

2012. jún. 5. 14:27
 2/3 bongolo ***** válasza:

2)

Az oxigén (O2) molekulasúlya 32 g/mol, a nitrogéné (N2) 28 g/mol. Térfogatszázalékok vannak bizonyára megadva, az megegyezik a moltörttel (mert a gázok térfogata arányos a mol-lal). Ezért az átlagos molekulasúly:

M = 0,21·32 + 0,79·28 = 28,84 g/mol


1 mol gáz térfogata (standard állapotban: 25°C, 101 kPa nyomáson) 24,5 liter. (Ez a pV=nRT egyetemes gáztörvényből számolható.) 1 liter tehát 1/24,5 mol levegő, ami pedig az előbb kiszámolt átlagos molsúly miatt 28,84/24,5 = 1,18 g/l.


Ha a megoldásban 1,29 g/l van, akkor bizonyára 0 fokon számolták ki az 1 mol gáz térfogatát, nem pedig 25-ön. Ott 22,41 liter jön ki. Azzal számolva: 28,84/22,41 = 1,287 g/l, az már ugyanaz.

2012. jún. 5. 16:53
 3/3 anonim ***** válasza:

c(A)*V(A) + c(B)*V(B) = c(C)*(V(A) + V(B))


c(C) = [c(A)*V(A) + c(B)*V(B)]/(V(A) + V(B))


c(C) = [1,5*12 + 0,5*8]/(12 + 8) = [18 + 4]/20 = 22/20 = 1,1 mol/l a kapott oldat koncentrációja

2012. jún. 6. 22:18