A következő fizika feladatokhoz kellene segítség Energia, Munka témakörben. A megoldás megvan csak a levezetés kellene. Megoldások? (+ egy kis magyarázat is jól jönne :/ )


1, Egy 8m magad lejtőn gurul lefelé a kerékpáros. Mekkora sebességgel ér a lejtő aljára? (A súrlódástól eltekintünk.)

Megoldás: 12,6 m/s


2, A 2kg tömegű test 15 m magasról esik le. 2 m magasságban mekkora a test mozgási energiája?


Megoldás: 260 J


3, Lejtőn lefelé gurul a kocsi. 15 m/s sebességről 18 m/s sebességre gyorsul, a lejtő aljáig. Mekkora az indulás és az érkezés közti szintkülönbség?


Megoldás: 4,95 m

Köszönöm szépen!



2012. jún. 3. 18:31
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Mondom az első feladat megoldását. :)


Kijelöljük a potenciális (magassági vagy másnéven helyzeti) energia nullszintjét a lejtő alján. Tehát azt mondjuk, hogy ha itt van a kerékpáros, akkor nulla a potenciális energiája.


A lejtő legtetején álló helyzetből indul. Itt csak potenciális energiája van, mozgási energiája nincs.


A lejtő legalján csak mozgási energiája van, potenciális energiája nincs.


A folyamat során a potenciális energia teljes egészében mozgási energiává alakul át, emiatt egyenlő nagyságúak. (Mivel eltekintünk a súrlódástól). Képletben:


Ep = Em


Ep = m*g*h

Em = 1/2 m*v^2


azaz:


m*g*h = 1/2 m*v^2


Látható, hogy m-mel lehet egyszerűsíteni.

Ebből kifejezhető v, és így kijön a 12,6 m/s.


-falcon-

2012. jún. 3. 20:59