Nori16 kérdése:

Ha valaki az alábbi feladatokban tud segíteni azt nagyon megköszönném! -200g triolin milyen tömegű brómot addicionál? (Br:80g;olajsav:c17H33COOH) -1200g NaOH. Hány g szappant lehet előállítani trisztearinból? (szterinsav:C17H35COOH)


2012. jún. 2. 13:18
 1/4 Silber ***** válasza:
Előbb definiáld, mi az a triolin.
2012. jún. 2. 13:55
 2/4 A kérdező kommentje:
Elnézést,triolein:olyan triglicerid,melyben minhárom karbonsavrészlet megegyezik.
2012. jún. 2. 15:01
 3/4 Silber ***** válasza:

1.: Egy olajsav-molekulában egy kettős kötés található, így két funkciós csoport (esetünkben brómatom) léphet be. Egy triglicerid három olajsav-részletet tartalmazhat, így 1 mol triglicerid képes megkötni 3*1 mol, azaz 480 g brómot.

Az olajsav-triglicerid móltömege 320 g, így n(triglicerid)=320/200=1,6 mol

1 mol triglicerid megköt 480 g brómot

1,6 mol triglicerid megköt x mol brómot.

____

x=1,6*480/1=768 g.


A második megoldható ehhez hasonlóan.

2012. jún. 2. 15:18
 4/4 A kérdező kommentje:
NAgyonszépen köszönöm!!!
2012. jún. 2. 15:51