0,100 M-os HCl-oldatot titrálunk 0,200 M-os NaOH-oldattal? (Tovább is van)


Tehát:


0,100 M-os HCl-oldatot titrálunk 0,200 M-os NaOH-oldattal. A reakció sztöchiometriáját, a pH-t meghatározó anyagfajtát és a hígulást figyelembe véve számítsa ki a pH-t...


- a titrálás előtt (Ezt kiszámoltam, pH = 1)

- 50%-os titráltságnál (Ez elvileg 1,398, de nem tudom miért, valaki elmagyarázná?

- az ekvivalenciapontban (Nem hinném, hogy 1,4 körüli érték lenne, ezért ezt is kérném elmagyarázni.)

- 150%-os titráltságnál. (Ezt is)



A könyvben van egy megoldás, de nem értem. Leírom ide mi az.


-50%-os titráltságnál:

c(HCl)= 0,050 mol/dm3/1,25 = 0,040 M

pH=1,398

-150%-os titráltságnál:

c(HCl)= 0,050 mol/dm3/1,75 = 0,0286 M

pH=12,456


miért 1,25-el és 1,75-el oszt, meg miért kell osztani.


És a ekvivalenciapontban hogyan kell kiszámolni?


Előre is köszönöm a válaszokat!


2012. febr. 19. 11:15
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
hány cm3 a kiindulási oldat? és nincs higítás még az elején?
2012. febr. 19. 11:35
 2/6 A kérdező kommentje:
Ennyi van megadva, ez egy ilyen előre elvégzendő feladat, és jegyzőkönyvbe kell írni, órán meg megcsinálni 2 indikátorral, pH-potenciometriával...
2012. febr. 19. 11:41
 3/6 A kérdező kommentje:

Ja igen, egyetemi feladat...


(Nem szeretem a sav-bázis titrálásos feladatokat, mert nem értem őket sajnos, de a kémiát meg nagyon szeretem)

2012. febr. 19. 11:42
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

első vagyok.

akkor legyen a kiindulási oldat 1cm3.


V1*N1*f1 = V2*N2*f2

faktor egy ugye mindenhol.

az ekcicalencia pontben a a pH = 7-el hiszen erős sav és erős bázis titrálésa víz és nacl keletkezik.

100% nál:

1cm3 *0,1 mol = 0,2 cm3*x

x=0,5 cm3

azaz a végén az oldat 1,5 cm3!

50% nál fogy 0,25 cm3 naoh hisz 100%ra fogyott 0,5 cm3

ekkor az oldat 1+0,25=1,25 cm3

(1cm3 * 0,1mol)*0,5 (ennyi a hcl 50%nál) = 1,25*x

itt figyelembe vettem a hígulást is: ez az 1,25 ös osztás

eredmény:0,04 vagyi -lg0,04= 1,398.

ekvivalencia: pH = 7

150% nál túltitráltam, csak az NaOH a pH meghatórozója:

100%nál volt 0,5cm3 NaOH akkor 150 %nál 0,75 fogy, feleslegben 0,25 cm3

0,25cm3 * 0,2mol = (1cm3+0,75cm3) * x

x=0,02857

pH = 12,456

2012. febr. 19. 11:48
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
indikátor metilvörös?
2012. febr. 19. 11:49
 6/6 A kérdező kommentje:

köszönöm, így felfogtam :)


Indikátor fenolftalein és metilnarancs :)

2012. febr. 19. 11:59