Sürgős segítség kellene Fizika?


Holnapra kell leadnom a fontosabb feladatokat nagyon elnéztem a dátumot!!! A fontosabb feladatokat írtam ide a többit én oldom amit nem írtam ide. Az kb még 100 db feladat, szóval ha valaki be tud segíteni ebbe a pár feladatban amit ide írtam azt rettentően meg köszönném

1.A földön fekvő három darab, egyenként 1N súlyú , 5 cm élhosszúságú építőkockából egy 15 cm magas „tornyot” építettünk. Mekkora munkát végeztünk?


2.Egy férfi egy 25 kg-os bőröndöt a 11 m magasan levő harmadik emeletről levisz a földszintre. a) Mekkora munkát végzett a gravitációs mező? b) Mekkora munkát végzett a férfi? c) Miért volt szükség az illető munkavégzésére?


3.Egy 1300 kg tömegű gépkocsi sebessége 4 másodperc alatt 54 km/h-ról 90 km/h-ra növekedett. a) Mekkora erő gyorsította? b) Mekkora utat tett meg ez alatt? c) Mekkora munkát végzett a motorja a gyorsításkor?


4.Egy 1.6 kg tömegű cserép 15 m magasból a földre esett.

a) Mennyi volt eredetileg a gravitációs mező ebből származó helyzeti energiája? b) Mekkora volt földet éréskor a cserép sebessége? c) Mekkora lett a mozgási energiája? d) Mekkora munkát végzett a gravitációs mező?



5.Egy 400 N/m rugóállandójú expandert feszítetlen állapotból indulva 35 cm-el megnyújtottunk. Mekkora az expander rugalmas energiája?


6.Egy gépkocsi kerekei és az út közötti tapadási súrlódási együttható 0,8. Mekkora úton képes megállni a kerekek megcsúszása nélkül,ha a) 50km/h sebességgel halad; b) 100km/h sebességgel halad?



2012. máj. 30. 20:30
 1/4 anonim ***** válasza:

1. Munkavegzes gravitacios eroterben: L = mgh = Gh

G = suly, h = magassag


az elso kocka jo helyt van a foldon, a masodikat 5 cm magasra emeled, a harmadikat 10 cm magasra


L = 1 N x 0.05 m + 1 N x 0.1 m = 0.15 J


(SI mertekegysegben kell dolgozz - a centimetert at kell alakitsd meterre)


-


2. a. L(grav) = mgh = 25 x 10 x 11 J = 2.75 kJ


b. L(pasas) = -mgh = -2.75 kJ


c. az osszeg 0 kell legyen, maskepp a Fold gravitacios terenek energiaja csokkenne, es abba belegondolni is rossz


-


3. A gyorsulas a = (v1-v0)/t = (25-15)/4 m/s2 = 2.5 m/s2


(SI mertekegyseg! A km/h-t at kell alakitani m/s-ra; 90 km/h = 25 m/s; 54 km/h = 15 m/s)


a. F = ma = 1300 kg x 2.5 m/s2 = 3250 N = 3.25 kN


b. d = v0t + (at^2)/2 = 15 m/s x 4 s + (2.5 m/s2 x 16 s2)/2 = 80 m


c. L = Fd = 3250 N x 80 m = 260 kJ


-


4. a. E(pot) = mgh = 1.6 kg x 10 m/s2 x 15 m = 240 J


b. E(kin) = mv^2/2


Feltetelezve hogy az egesz helyzeti energia atalakult mozgasi energiava:

E(kin) = E(pot) = 240 J


mv^2/2 = 240 J


innen v-t kifejezve: v = gyok(300 m2/s2) = 17.32 m/s


c. E(kin) = 240 J, egyenlo a kezdeti helyzeti energiaval


d. L = 240 J


-


5. E = kx^2/2, ahol k a rugoallando es x az alakvaltozas merteke


E = 400 N/m x (0.35 m)^2 / 2 = 24.5 J


(cm-t itt is at kell alakitsd meterre)


-


6. a = ug, vagyis a gyorsulas merteke maximum 0.8 x 10 m/s2 = 8 m/s2 lehet (u-val jeloltem a tapadasi egyutthatot)


d = v^2/2a


50 km/h (13.9 m/s) sebessegrol lassitva d = 12 m

100 km/h (27.8 m/s) sebessegrol lassitva d = 48 m

2012. máj. 30. 23:58
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget!!! Még csak most tartok a 89. feladatnál de már jojózik a szemem :)
2012. máj. 31. 06:14
 3/4 A kérdező kommentje:
Az első feladatnál hogy jött ki az eredmény nem értem!!!
2012. máj. 31. 14:16
 4/4 anonim ***** válasza:

Nos, a tornyot ugy epited, hogy eloszor is a masodik kockat rarakod az elsore (ami a padlon marad)... ehhez fel kell emeld 5 cm magasra, hogy rarakhasd az elso tetejere. Ezaltal a sulypontja is 5 cm-t emelkedik. Vagyis E = G·h = 1 N · 0.05 m = 0.05 J helyzeti energiara tesz szert, es ennyi munkat kell vegezz.


A harmadik kockat a masodik tetejere kell tedd, tehat 10 cm magasra kell emeld, a helyzeti energia valtozas E = 0.1 J.


Osszesen a beleolt munka 0.05 + 0.1 = 0.15 J.

2012. máj. 31. 16:03