Megtudnátok oldani az alábbi feladatot? (MATEK)


[link]


Az első feladat lenne az elsődleges! De ha a 2. al is boldogultok azt is nagyon szépen köszönöm!!!!! Kérlek minnél hamarabb válaszoljatok nagyon fontos!! Köszönöm szépen!



2012. máj. 29. 20:35
 1/4 anonim ***** válasza:

Második:

25 éves és 1987ben született.

2012. máj. 29. 20:39
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

7+7^2+7^3+7^4=2800

két 0-ra végződik.


Ha például n=2, vagyis 8-ig kell összeadni, akkor:

7+7^2+7^3+7^4+7^5+7^6+7^7+7^8

Az 5-8 tagokból kiemelsz 7^4-ent, ez lesz:

(7+7^2+7^3+7^4)+(7+7^2+7^3+7^4)*7^4=

(7+7^2+7^3+7^4)*(7^4+1)


Vagyis osztható lesz az eredmény 2800-al, vagyis 00-ra végződik ez is.


Ha n nagyobb, mint 2, akkor ugyanígy elvégezhető lesz a kiemelés, és az eredmény mindig osztható 2800-al, vagyis 00-ra végződik.

2012. máj. 29. 20:53
 3/4 anonim ***** válasza:

I. Ha a 7-est kulonbozo hatvanyokra emelgeted, megfigyelheted, hogy az utolso 2 szamjegy bizonyos minta szerint valtjak egymast:


szam| utolso 2 szamjegy

7^1 | ...07

7^2 | ...49

7^3 | ...43

7^4 | ...01

7^5 | ...07

7^6 | ...49

7^7 | ...43

7^8 | ...01

... | .....


Negy egymast koveto hatvany eseten az utolso 2 szamjegy 00 lesz!


7^1 + 7^2 + 7^3 + 7^4 = ..07 + ..49 + ..43 + ..01 = ..00

7^5 + 7^6 + 7^7 + 7^8 = ..07 + ..49 + ..43 + ..01 = ..00


7^(4n-3) + 7^(4n-2) + 7^(4n-1) + 7^4n = ..07 + ..49 + ..43 + ..01 = ..00


vagyis az utolso 2 szamjegy "00".


---


II. A mult szazadban, tehat 1901 es 1999 kozott szuletett (mondjuk 2000 is a mult szazadhoz tartozik, de az nem felel meg a feladatnak).


Legyen a szuletesi ev "19XY".


A szamjegyek osszege a szuletesi evben:

1+9+X+Y = 10+X+Y


2012-ben ennyi idos:

2012 - 19XY = 2012 - 1900 - 10X - Y = 112 - 10X - Y


A feladat szerint ez a ketto egyenlo:


10 + X + Y = 112 - 10X - Y, csoportositod:


11X + 2Y = 102


Nos, itt 2 ismeretlen van, es csak 1 egyenlet, ami nem a legjobb. Viszont tudod azt, hogy:

- X es Y egesz pozitiv szamok

- X es Y 9-nel nem lehetnek nagyobbak


Belathato, hogy a 2Y tag erteke maximum 18 lehet (mert Y legtobb 9). Tehat 11X erteke minimum 84 kell legyen!


Innen az adodik, hogy X 8 vagy 9 kell legyen, viszont a 9 nem felel meg (mert akkor Y nem lenne egesz szam).


Tehat X = 8, innen pedig Y = 7.


A tag 1987-ben szuletett, 2012-ben 25 eves, tovabba 1+9+8+7 = 25.

2012. máj. 29. 21:09
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!
2012. máj. 31. 19:23