Matek érettségis példa, hogy kell megoldani?


Belefér-e egy 1600cm^2 felszínű gömb alakú vasgolyó egy 20 cm élő kocka alakú dobozba? Válaszát indokolja!


Na hát megoldottam, csak nem tudom, hogy jól-e, vagy hogy hogy kell. A kocka felszínét vagy térfogatát kell kiszámolni?

Én kiszámoltam először a felszínt, az 2400cm^2 lett, aztán rájöttem, hogy ez hülyeség, és a térfogatot kell kiszámolni. Kiszámoltam azt is, ez 8000cm^3 lett.

Mivel mindkettő nagyobb, mint a vasgolyó felszíne azt írtam, hogy belefér a dobozba a golyó.


De megöl a kíváncsiság, valaki segítsen?

Jól gondolkodtam egyáltalán? A felszín vagy a térfogat alapján tudom kiszámolni, hogy belefér-e? Vagy valami harmadik dolog kell?

17/L



2012. máj. 29. 19:49
 1/5 anonim ***** válasza:

Azt szamitsd ki, hogy mekkora a gomb atmeroje (milyen "szeles" a gomb)!


A gomb felszine (keplet): A = 4πR²


innen R = √(A/4π) = 11.28 cm


Az atmeroje d = 2R = 22.56


Vagyis nem fer be a 20 cm elu kockaba.

2012. máj. 29. 19:53
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A térfogat jó lenne, ha ledarálod a vasgolyót, akkor biztos belefér.

DE a 1600cm^2-es FELSZÍNT

NEM HASONLÍTHATOD ÖSSZE a kocka 8000 cm^3-es térfogatával.

Még a mértékegység se azonos.


Egyszerűen képzeld magad elé.

Golyót teszel egy dobozba. AKKOR FÉR BELE, HA A GOLYÓ ÁTMÉRŐJE KISEBB, MINT A DOBOZ OLDALA.


Vagyis ki kell számolni a golyó sugarát.


A=4*r^2*pi, beírod amit tudsz

1600=4*r^2*pi /osztva 4pi

127,32=r^2

r=11,28


A golyó átmérője 2r=22,56


22,56>20,

Vagyis a golyó szélesebb (22,56), mint amilyen széles a dobos (20) ezért NEM FÉR BELE.

2012. máj. 29. 19:57
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy segítettek, most már értem is! :)
2012. máj. 29. 20:08
 4/5 A kérdező kommentje:
Megcsináltam, végül jó is lett, bár voltam olyan buta, hogy túlbonyolítottam. Ahelyett, hogy behelyettesítettem volna az A=4R^2*pí egyenletbe, én átrendeztem és úgy számoltam ki, hogy R^2= A/4pí. Az eredményem nekem is 11,28 cm^2 lett. Végülis én is jól oldottam meg, egyetlen hiba, hogy 11,3 cm^2-re kellett volna kerekíteni, bár ezt nem értem, hogy miért. A feladat nem írta, hogy hány tizedesjegyre kell kerekíteni, így szerintem az enyém is elfogadható.
2012. máj. 30. 18:44
 5/5 anonim ***** válasza:
ja, nem fontos, hogy milyen pontosan szamolsz; akar 11-re is kerekithetted volna. A lenyeg az, hogy az atmero 20 cm-nel nagyobb.
2012. máj. 31. 09:58