Mi lesz a valós számok csoportjában generált részcsoport?


Mi lesz a valós számok

a) additív csoportjában a 3 által generált részcsoport?


b) multiplikatív csoportjában az 1/3 által generált részcsoport?


Mi a neutrális és inverz elem?


Mindezek Miért?



2012. máj. 27. 13:34
 1/8 anonim ***** válasza:

a) A 3-as biztos benne van.


Emellett benne kell legyen a semleges elem is, mely az osszeadas eseten a 0.


Tovabba a 3-as inverz eleme is, ami -3.


A reszcsoport zart kell legyen az osszeadas muveletere nezve, tehat barmely ket elem osszege is a csoport eleme. Vagyis 3+3, -3+(-3), es igy tovabb.


Vagyis a reszcsoport elemei:

... -9, -6, -3, 0, 3, 6, 9...


egyszerubben: 3·n, ahol n egesz szam.


b) Hasonlo gondolatmenet, viszont osszeadas helyett a szorzas muveletet veszed figyelembe.


A reszcsoport tartalmazza 1/3-at, 1-et (semleges elem), 3-at (inverz elem), tovabba barmely ket elem szorzatat (pl 3·3).


Vagyis a reszcsoport elemei:

... 1/27, 1/9, 1/3, 1, 3, 9, 27 ...


egyszerubben: 3^n, ahol n egesz szam.


--


Semleges elem a "@" muveletre: olyan elem (jeloljuk "e"-vel), mely eseten a halmaz barmely "x" elemere: x@e = e@x = x.


Peldaul az osszeadas eseten a semleges elem a 0, mert x + 0 = 0 + x = x


Szorzas eseten a semleges elem az 1, mert x·1 = 1·x = x.


--


Inverz elem a "@" muveletre: x' inverze x-nek, ha x@x' = x'@x = e.


Pl osszeadasnal 2 inverze -2, mert 2 + (-2) = 0.


Szorzasnal 2 inverze 1/2, mert 2·(1/2) = 1.


--


Miert? Miert ne.

2012. máj. 27. 14:56
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Sokat segített.


Nem értem miért nem lehet ezt ilyen érthetően elmagyarázni az előadáson :D

2012. máj. 27. 15:00
 3/8 A kérdező kommentje:

Ha a részcsoport két elemű, mondjuk legyen {2,3}, akkor az

a)additív csoport részcsoportja az egész számok?

Mert ugye benne van a -2 és a -3 is, azaz {2n+3m, ahol n,m egész}


b)multiplikatív csoport részcsoportja szintén az egész számok?

2012. máj. 27. 15:08
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia!


a) Igen, mert barmely paros szam kifejezheto 2n, es barmely paratlan szam 2n+1 (vagyis 2(n-1)+3) alakban, ahol n egesz szam.


b) Nem, mert pl 0-t vagy 5-ot vagy 7-et nem tudod kifejezni 2 es 3 (tovabba 1/2 es 1/3) szorzataival es hatvanyaival. Emellett negativ szamok sincsenek benne.

2012. máj. 27. 15:18
 5/8 A kérdező kommentje:

A b) igaz, hogy nem igaz :D


De akkor ezt hogyan tudnám kifejezni, hogy melyik ez a részcsoport?

2012. máj. 27. 15:34
 6/8 anonim ***** válasza:

Egyszeruen (2^n)·(3^m) alaku szamok, ennel egyszerubben nem fejezheto ki. :)


n, m egesz szamok, vagyis lehetnek negativak is.


Szemleltetesert max keszithetsz egy tablazatot, ahol az oszlopokban 3 hatvanyai, a sorokban 3 hatvanyai vannak:


---- | ... 2^-2 2^-1 2^0 2^1 2^2

...

3^-2 | ... 1/36, 1/18, 1/9, 2/9, 4/9 ...

3^-1 | ... 1/12, 1/6, 1/3, 2/3, 4/3 ...

3^0 | ... 1/4, 1/2, 1, 2, 4...

3^1 | ... 3/4, 3/2, 3, 6, 12...

3^2 | ... 9/4, 9/2, 9, 18, 36 ...

...

2012. máj. 27. 15:49
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


... és tényleg :D , csak egy kicsit bele kellett volna jobban gondolnom. :D

2012. máj. 27. 15:57
 8/8 anonim ***** válasza:
Nincs mit! :)
2012. máj. 27. 16:07