Egy pici segítséget kaphatnánk?


Tibi- gazdának fehér és fekete kecskéi vannak. A kecskék közül

17 kecskefiú. A fehér kecskék 6-tal többen vannak, mint a fekete kecs-

kefiúk, a fekete kecskék pedig 4-gyel kevesebben, mint a fehér kecs-

kefiúk. Hány fekete kecskéje van Tibi gazdának?



ma 14:21
 1/7 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem inkább kérd meg a szomszédját hogy számolja már meg azokat a kecskéket
ma 14:40
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Nem jó a feladat.
ma 14:56
 3/7 anonim ***** válasza:

fehér_fiú <= fehér

17 - fekete_fiú <= fekete_fiú + 6

13 <= 2 * fekete_fiú

5,5 <= fekete_fiú

de csak egész számok lehetnek, ezért fekete_fiú >= 6


fekete_fiú <= fekete

fekete_fiú <= fehér_fiú - 4

fekete_fiú <= 17 - fekete_fiú - 4

fekete_fiú <= 13 - fekete_fiú

2 * fekete_fiú <= 13

fekete_fiú <= 6,5

de csak egész számok lehetnek, ezért fekete_fiú <= 6


fekete_fiú egyszerre kisebb-egyenlő és nagyobb-egyenlő, mint 6, ezért egyenlő 6. A többi már innen kiszámolható.

ma 15:02
 4/7 anonim ***** válasza:

Állítsunk fel egy egyenletrendszert. Angol rövidítéseket használva BG=Fekete kecskelány, WG=Fehér kecskelány, BM=Fekete kecskefiú, WM=Fehér kecskefiú.


Ebből adódik: (Hol Fehér/Feketét helyettesítettük fehér/fekete lány+fiúra)

WM+WG=BM+6

BM+BG=WM-4

BM+WM=17


Összeadva az első 2 egyenletet

WM+WG+BM+BG=BM+WM+2


Kivonva BM+WM-et

WG+BG=2


Tehát lányok=2.


Most használjuk föl a BM+WM=17 egyenletet.


Kivonva WM-et = BM=17-WM


Behelyettesítve a 2. egyenletben


17-WM+BG=WM-4


Hozzáadva WM-et és 4-et


21+BG=2WM


Mivel fél kecskéről nem lehet szó, ezért tudjuk hogy BG páratlan kell hogy legyen. Továbba a korábbi lányok=2 adatból tudjuk, hogy fekete kecskelányból csak 0,1 vagy 2 lehet. Ezek közül csak az 1 páratlan, ezért tudjuk hogy 1 fekete kecskelány van.(És ebből adódik hogy 1 fehér kecskelány).


Innentől már csak helyettesítés maradt.

21+1=2WM

11=WM


11+BM=17

BM=6

BM+BG=6+1=7

ma 15:16
 5/7 anonim ***** válasza:
Látom valaki megelőzött míg írtam, de #3 megoldása is eléggé szép
ma 15:20
 6/7 krwkco ***** válasza:

Legyen a fekete kecskefiúk száma feketekecskefiú. (Az ismeretlent úgy nevezzük el, ahogy akarjuk.)

feketekecskefiú=fehérkecske-6

fehérkecskefiú=feketekecske+4

Összeadva:

17=kecske-2, azaz kecske=19.

Vagyis kecskeleány=2

17-fehérkecskefiú=fehérkecskefiú+fehérkecskelány-6

fehérkecskefiú=(23-fehérkecskeleány)/2 => fehérkecskelány páratlan, vagyis 1-1 kecskelány van.

Végeredmény és ellenőrzés:

fehérkecskefiú=11

feketekecskefiú=6 (11+6=17)

fehérkecske=12 (12=6+6)

feketekecske=7 (7=11-4)

ma 15:24
 7/7 A kérdező kommentje:

Kis fiam ránéz türelmesebben erre a kecske hadra.Ezt írta le röviden tömören.

x+6+x-4+x=23

x=7

ma 15:28