Hello!

Kör egyenlete:

(x-3)^2+(y+4)^2=25


Egyenes egyenlete:

7x+y=-8


Először kifejezem az egyenes egyenletéből az y-t. Leirnátok nekem hogy oldjam meg?


2012. máj. 26. 11:42
 1/9 bongolo ***** válasza:

y = -8-7x


Behelyettesíted az y-t a kör egyenletébe:


(x-3)² + (-8-7x+4)² = 25


Kifejted a négyzetreemeléseket. Lesz belőle x-re egy másodfokú egyenlet, és azt megoldod a megoldóképlettel.

2012. máj. 26. 12:17
 2/9 anonim ***** válasza:

ahogy az előző mondta,

ha két megoldása van akkor metszi, ha egy akkor érinti, ha nincs hát nincs.

2012. máj. 26. 12:52
 3/9 A kérdező kommentje:
hogy jött ki az y? azt letudnátok nekem vezetni?
2012. máj. 26. 13:07
 4/9 anonim ***** válasza:

egyenes egyenlete:

7x+y=-8


átrendezel:

y=-8-7x


hányadik osztályba jársz?

2012. máj. 26. 13:11
 5/9 A kérdező kommentje:
11-es. Ennek a körnek egy adott pontjába (-1;-1) kell felirni az egyenletét!
2012. máj. 26. 13:20
 6/9 A kérdező kommentje:
Segitsetek légyszi. Teljesen levezetni
2012. máj. 26. 15:36
 7/9 bongolo ***** válasza:

Nem vezetem le helyetted, de segítek. Hidd el, így jársz jobban.


Szóval ott tartunk, hogy:

(x-3)² + (-4-7x)² = 25


Fejtsd ki a négyzeteket, szóval:

(x-3)² = ....

(-4-7x)² = ....


Írd meg, mire jutottál. Ha ez nem menne neked 11-edikben, akkor nagy gondok lesznek, szóval találd ki a megoldást. Még annyit is segítek benne, hogy:

(a+b)² = a² + 2ab + b²

Figyelj oda az előjelekre!

2012. máj. 26. 16:28
 8/9 A kérdező kommentje:

Erre utottam :(

[link]

2012. máj. 27. 09:25
 9/9 bongolo ***** válasza:

-4-7x négyzetét rosszul számoltad ki, a végén nem 49x, hanem 49x² kellett volna. Szóval:

(-4-7x)² = 16+56x+49x²

Az egyenlet így:


x²-6x+9 + 16+56x+49x² = 25

50x² + 50x + 25 = 25

50x² + 50x = 0

osztunk 50-nel:

x²+x = 0


Ha nem téveszted el a szorzást, azt hiszem, idáig eljutottál volna.


Ez már egy szokásos alakú másodfokú egyenlet. Meg lehet oldani kicsit gondolkodva, vagy gondolkodás nélkül a másodfokú megoldóképlettel. Amiket kérdeztél, az alapján azt hiszem, a megoldóképletes megoldást érdemes megtanulnod. Tanultad már, be kell magolni:


Az egyenlet ilyen:

ax² + bx + c = 0

A két megoldása pedig:

x12 = (-b +- √(b² - 4ac))/(2a)


Így jobban látszik:

[link]


Ezt tanuld meg, sokszor kell.


Most a=1, b=1, c=0. Ezeket behelyettesítve kijön a két x megoldás. Mindkettőt a korábban már felírt y=-8-7x egyenletbe helyettesítve kijön az x-ekhez tartozó y is. Ezekben az (x,y) pontokban metszi egymást a kör és az egyenes.


----


Ha kicsit gondolkodva akarod megoldani, akkor most éppen egyszerűbb lenne: Ki lehet emelni x-et:


x(x+1)=0


Most kell gondolkodni. Egy szorzat akkor 0, ha bármelyik tényezője nulla. Vagyis vagy x=0, vagy x+1=0. Tehát a két megoldás:

x1=0

x2=-1


Ugyanez kellett kijöjjön a megoldóképletből is. Ez jött ki?

2012. máj. 27. 14:12