Egy háromszög két csúcspontjának koordinátái A(1,1)B(8,2) a köré irhatö kör középpontja O()4,5.HAtározza meg a harmadik csúcs koordinátáit ha az illeszkedik az y-2x=7 egyenletre.Válaszát számítással indokolja

2012. máj. 26. 09:53
 1/2 anonim ***** válasza:

na most van két csúcsod és egy középpontod.


a harmadik csúcs a kérdés.


a harmadik csúcs felírható úgy, hogy (x,2x+7), hiszen rajta van az y=2x+7 egyenesen. ezek után tudjuk, hogy a köré írható kör sugara r hosszú (ami az OA vagy OB szakasz hossza, ezt kiszámíthatod).


ezek után van egy ismeretlened és egy egyenleted, hajrá.


(hiszen OC szakasz hossza szintén r, C-ben benne van az x ismeretlen, O ismert)

2012. máj. 26. 10:22
 2/2 anonim ***** válasza:

1. kiszámolod vagy az A-nak és O-nak a távolságát, vagy a B-nek és O-nak a távolságát - gyök((x2-x1)^2 + (y2-y1)^2), ez lesz a sugár.

2. ezzel és az O koordinátájával fel tudod írni a kör egyenletét - (x-u)^2 + (y-v)^2 = r^2.

3.ha a C csúcs illeszkedik az megadott egyenes egyenletére, akkor a kör az egyenesből C csúcsot metszi ki. Felírod egyenletrendszerként az egyenes egyenletét és a kör egyenletét, és megoldod. x és y a C csúcs koordinátái lesznek. Lehet, hogy két megoldás van

2012. máj. 26. 10:26