Ytlosz kérdése:

Másodfokúra hogyan lehet levezetni? 1- (2x2-3x) /2= (3x-1) 2/5- (x+3) 2/5

ÉT= is kellene
2012. máj. 23. 14:04
 1/8 anonim ***** válasza:

Bocs, de nem értem a feladatot.


Használd a hatvány jelölésére a ^ jelet. És zárójelezd rendesen. Köszi.

2012. máj. 23. 14:35
 2/8 A kérdező kommentje:
1-2x^2-3x/2=(3x-1)^2/5-(x+3)^2/5
2012. máj. 23. 15:32
 3/8 A kérdező kommentje:

[link]


Itt megtalálod a példát. Az 516 - os feladat.


Köszi szépen!

2012. máj. 23. 15:49
 4/8 anonim ***** válasza:

ÉT= valós számok halmaza.


[ ÉT-t csak akkor kell felírni, ha a nevezőben van ismeretlen, vagy gyök alatt ]


Beszorzod mindkét oldalt 10-el, hogy eltűnjön a gyök.


10-5*(2x^2-3x)=2*(3x-1)^2-5*(x+3)^2


Csak fel kell bontani a zárójeleket. Aztán rendezni.


10-10x^2+15x=2*[9x^2-6x+1]-2*[x^2+6x+9]

10-10x^2+15x=18x^2-12x+2-2x^2-12x-18

10-10x^2+15x=16x^2-24x-16


0=26x^2-39x-26 /13-al egyszerűsítve


0=2x^2-3x-2


Megoldóképletbe beírod:

x=-0,5

x=2

2012. máj. 23. 15:56
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

13 -al nem osztottam, és azért nem sikerült.

Egyébként mindaddig jól haladtam vele.

Minden olyan esetben ahol a 3 tag osztható valamennyivel el kell végezni a műveletet?

Igazán szólhatna a tanárnő is erről.

2012. máj. 23. 16:28
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem kell 13-mal osztani, anélkül is be lehet írni a megoldóképletbe, csak figyelni kell, hogy a nevezőben 2*a van.


26x^2 - 39x - 26 = 0


D = (-39)^2 - 4*(26)*(-26) = 1521 + 2704 = 4225

x1 = (-(-39) + gyök(D))/(2*26) = (39 + 65)/52 = 2

x2 = (-(-39) - gyök(D))/(2*26) = (39 - 65)/52 = -0,5


Az egyenletet bármennyivel oszthatod, csak figyelj arra, hogy jól csináld, és érdemes annyival osztani, hogy utána kényelmes legyen számolni a megoldóképletet. Ennél a példánál a 13 az egy ilyen szám volt. Ha nem 13-mal osztod, hanem mondjuk 26-tal, akkor az egyenlet:


x^2 - 1,5x - 1 = 0


D = (-1,5)^2 - 4*(1)*(-1) = 2,25 + 4 = 6,25

x1 = (-(-1,5) + gyök(D))/(2*1) = (1,5 + 2,5)/2 = 2

x2 = (-(-1,5) - gyök(D))/(2*1) = (1,5 - 2,5)/2 = -0,5

2012. máj. 23. 17:10
 7/8 A kérdező kommentje:
Értem!
2012. máj. 23. 17:36
 8/8 A kérdező kommentje:

Megtaláltam a hibám!


a -24x-15x nálam -9x lett, benéztem.

2012. máj. 23. 17:41